Fotografie projektu Monumentum

Produktová značka Tondach zastřešuje MONUMENT/UM, audiovizuální projekt Lenky Dusilové na podporu památek

4. 7. 2019
Tondach, značka pálené střešní krytiny, která je nyní součástí produktového portfolia Wienerbergeru, se stala generálním partnerem projektu MONUMENT/UM.

Cyklus uměleckých koncertů, památky a Lenka Dusilová v hlavní roli

Monument/um představuje cyklus čtyř uměleckých koncertů, které se uskuteční v exteriéru přímo u vybraných památkových objektů. Podstatou celé akce jsou benefice zpěvačky Lenky Dusilové a VJ Aeldryna spojené s otevřenou dárcovskou sbírkou pro konkrétní památku a účel. V hlavní roli projektu je však vždy daná historická lokace. Název série je odvozen od slovních obratů monument, moment a um. Cílem je vytvořit pro návštěvníky jedinečný „site specific“ zážitek. Hudebně – obrazové umění je tedy zasazeno přímo do určitého prostoru památky, kterým je vymezováno. Lenka Dusilová a Aeldryn tak nabízejí unikátní pohled na životní příběh vybraných památek – kostel, hrad, lázně a továrnu. Monument/um má formu čtyř komponovaných večerů, kde nebudou chybět krátká přednáška odborníka, který je spjat s objektem a dokument z dílny České televize (ČT Art Zóna) natočený přímo pro danou památku. 

Za projektem stojí šestinásobná držitelka ceny Anděl, výjimečná osobnost české hudební scény, hudební experimentátorka, skladatelka a zpěvačka Lenka Dusilová. Dále VJ Aeldryn, čelní představitel VJingu u nás. Další část večera představuje tedy vystoupení Lenky Dusilové, která svým hlasem, hudebními krajinami za doprovodu hudby a Aeldrynovou hrou se světlem a videokolážemi oživí prostor památky.

Péče o památky je důležitá

Monument/um a tedy i značka Tondach podpoří během léta 2019 tyto objekty: Horní Vítkov – Chrastava – Kostel Navštívení Panny Marie, Ostrov nad Ohří – Horní hrad – Hauenštejn, Jablonec nad Nisou – Jablečné lázně, Horní Maršov – Fabrika Temný Důl. Projekt chce upozornit na neutěšený stav vybraných památek, objevovat a medializovat objekty, které mají ambice být součástí společensko-kulturního života. Jde o upozornění a apel veřejnosti, že péče o památky je důležitá.

„Podporujeme spolky, instituce, města i jedince, kteří mají vizi a našli památce nový smysl, pokud ten původní ztratily,“ říká ředitelka a spoluautorka projektu Soňa Paleta.

 

„V začátcích jsme hledali klíč k výběru památek a celému konceptu. Vzhledem k tomu, že jsem prožila větší část dětství v Karlových Varech a okolí, téma vykořeněnosti se táhne mojí rodovou linií a hudební tvorbou, rozhodli jsme se odstartovat pilotní ročník právě na sudetských památkách,“ doplňuje Lenka Dusilová.

 

Propojení projektu Monument/um se značkou Tondach

Ve společnosti Wienerberger, která produkuje pálenou střešní krytinu Tondach, spatřujeme v projektu smysluplné propojení s vlastními aktivitami a přístupem k české historii a krajině. 
„Pálené střešní tašky mají na našem území velkou tradici, na kterou našimi produkty navazujeme i dnes. Dlouhodobě se ve spolupráci s pokrývačskými firmami věnujeme renovacím střech. Naše osvědčené produkty umí oživit každý historický objekt. Mezi krytiny určené pro tento typ renovací patří zejména bobrovka a prejz,“ uvádí Ing. Vít Jirkovský, vedoucí technického oddělení.  Kromě historických pálených tašek a veškerého příslušenství vyrábí Tondach také širokou škálu tašek pro moderní rodinné domy v celé řadě tvarů a povrchů. 

 

Tondach – od kolébky až k moderním technologiím

 

Tondach a Monument/um mají celou řadu společných průsečíků a hodnot, ať už přímých nebo obrazných, což přináší ve společném partnerství mnohé synergie.

 

Střešní tašky Tondach se vyznačují dlouhou životností a barevnou stálostí, prokázaná trvanlivost je až 100 let. Je to střecha, která vydrží po generace.

Stejně tak památky a historické stavby mají dlouhý životní cyklus. Často zachycují běh dějin a výrobní a technologické pokroky, jsou svědky mnohých událostí a slouží nám jako milníky, které nám připomínají náš historický odkaz.

 

Tondach staví na historii, tradici a osvědčených postupech. První pálené tašky Tondach vznikaly v Dolním Rakousku už v roce 1881. V počátcích dolnorakouské provozovny se tašky lisovaly ručně a vypalovaly v kruhových pecích vytápěných dřevem. Postupem času došlo k přechodu na plynem vytápěné tunelové pece. Revoluci zažila taktéž výrobní zařízení, která jsou řízena nejmodernější počítačovou technikou. Nyní, od května 2019, se Tondach stal součástí společnosti Wienerberger. Jako značka tradiční pálené krytiny však zůstává na trhu dál.

 

Co se týká produktového portfolia značky Tondach, najdete v něm výrobky jak pro historické budovy, tak pro velmi moderní stavby. Každý rok přinášíme na trh nové odstíny, tvary a povrchy střešních tašek, které jsou v souladu s trendy moderního stavebnictví. Pro zajímavost doplňujeme, že dlouhodobě je mezi zákazníky nejoblíbenější taškou moderní krytina Stodo 12. V barevné škále si první příčku drží červená engoba, hned v závěsu je černý odstín.

 

Pálená střecha je univerzálním řešením

Pálené střešní tašky mají velmi univerzální a nadčasový charakter. Jsou optimální pro jakékoliv použití, pro všechny architektonické styly – od vesnického domku po zámek, od rodinného domu po kancelářské prostory, od nížiny po horské oblasti. Jsou nabízeny v širokém systému doplňků, tvarů a barevných odstínech. Jistou univerzálností disponují i historické památkové budovy, jejichž původní účel již nemusí být smysluplný. Projekt Monument/um jim však sám přináší nové využití a nové možnosti. Partnerstvím s Monument/um tak nejenom podporujeme udržitelnost, zároveň se podílíme na renovaci a ochraně českého kulturního dědictví.

 

Rodinný dům Zdobín - Stodo 12 břidlicově černá

Termíny, začátky a místa představení Monument/um

27. 7. | 20:30                    Horní Vítkov - Chrastava - Kostel Navštívení Panny Marie
  3. 8. | 20:30                    Ostrov nad Ohří - Horní hrad - Hauenštejn
17. 8. | 20:00                    Jablonec nad Nisou - Jablečné lázně
24. 8. | 20:00                    Horní Maršov - Fabrika Temný Důl

 

Vstupenky na všechna představení jsou k dispozici v předprodejní síti Ticketstream za 490 Kč včetně servisních poplatků. Výnos ze vstupného poputuje památkám na konkrétní účely. Kapacita je vzhledem k prostorům velmi omezena.

Link na předprodej: https://www.ticketstream.cz/vstupenky/monumentum-lenka-dusilova

 

 

Jak vám můžeme pomoci?

Naše produkty

Projděte si katalog pálené střešní krytiny Tondach, cihelných bloků Porotherm, lícového zdiva Terca nebo cihlové dlažby Penter.

Kontaktujte nás

Máte dotazy týkající se našich produktů?
Potřebujete poradit s výběrem, nákupem nebo realizací našich stavebních materiálů?
 

Stáhněte si dokumenty

Hledáte informace k našim páleným cihlám, fasádním cihlám, keramickým taškám, nebo dlažbě?

Více referenčních projektů