První soběstačný dům z cihel Porotherm a střešních tašek Tondach
První soběstačný dům z cihel Porotherm a střešních tašek Tondach

První Český soběstačný dům z cihel Porotherm

11. 11. 2019
Sen mnoha lidí. Dům, který si vyrobí veškerou elektrickou energii úplně sám, uloží si ji v bateriích a následně spotřebuje. 

Zachytí maximum dešťové vody, splachuje s ní a po přečištění využije třeba i ve sprše. Nezbavuje se zbytečně drahocenného tepla, a udržuje příjemnou vnitřní teplotu po celý rok. Zdravě se v něm žije a dýchá. Projekt Český soběstačný dům posbíral odborníky z akademické i soukromé sféry a poslední 4 roky připravoval právě takový koncept domu. První z nich se nyní začal skutečně stavět u Vyššího Brodu v jižních Čechách, a navíc se jeho plány po dostavbě zveřejní jako manuál pro veřejnost zdarma.

Český soběstačný dům – konstrukce a hrubá stavba

Stavba je umístěna na samotě v roztroušené zástavbě Hodslavského potoka, poblíž lyžařského areálu Kramolín. Autorem stavebního návrhu je mladý architekt Vojtěch Lichý ze studia MLAA. See základní technickou rozvahou technologií mu pomáhal kolega Petr Pávek. Konstrukce celého domu rozvíjí inovativní stavební koncept e4 společnosti Wienerberger. Obvodové zdi jsou navrženy z broušených cihel Porotherm T Profi plněných minerální vatou. Vnitřní příčky využívají skvělých akustických vlastností pálených cihel Porotherm AKU a AKU Profi. Ticho, klid pro práci i nerušený spánek patří mezi základní atributy pohodlného a zdravého domova. Cihly ze segmentu AKU jsou odpovědí společnosti Wienerberger na zvyšující se požadavky na zvukovou izolaci bydlení.

„Naším cílem bylo navrhnout malý, pokorný, poctivý domek s dlouhou životností. I proto jsme se rozhodli pro celokeramickou variantu. Vybrané cihly minimalizují spotřebu energie domu a pomáhají udržovat tepelný komfort v zimě i v létě, navíc všechny prokazatelně pocházejí z České republiky. Máme hotových prvních 6 řad cihel a já se nestačím divit, jak stavba rychle a bezproblémově roste,“ popsal základní logiku stavby Pavel Podruh, zakladatel projektu.

Zatímco celá jižní střecha bude pokryta solárními panely, na té severní jsou projektovány černé keramické tašky Tondach, konkrétně typ Figaro s moderním plochým designem Stavba tak využívá synergie a přidané hodnoty domů, které jsou kompletně vyrobeny z pálených stavebních materiálů. Tzv. e4 dům je postaven na čtyřech základních hodnotách, které jsou pevně vtisknuty do celého procesu jeho vzniku i užívání. e4 dům je zdravý cihlový dům na míru, který je ekonomický, energeticky efektivní, estetický a ekologický.

Průběh stavby může veřejnost sledovat na našem webu, nebo na Instagramu a Facebooku Českého soběstačného domu.

Ze stavby

Vizualizace

Jak vám můžeme pomoci?

Naše produkty

Projděte si katalog pálené střešní krytiny Tondach, cihelných bloků Porotherm, lícového zdiva Terca nebo cihlové dlažby Penter.

Kontaktujte nás

Máte dotazy týkající se našich produktů?
Potřebujete poradit s výběrem, nákupem nebo realizací našich stavebních materiálů?
 

Stáhněte si dokumenty

Hledáte informace k našim páleným cihlám, fasádním cihlám, keramickým taškám, nebo dlažbě?

Více referenčních projektů