Vyhlášení soutěže Pálená střecha 2020

Vítězné realizace soutěže TONDACH Pálená střecha 2020

12. 07. 2021
Do 16. ročníku soutěže TONDACH Pálená střecha 2020 bez ohledu na Covid-19 dorazil tradičně vysoký počet přihlášek - více než stovka firem poslala 166 svých realizací. Slavnostní vyhlášení výsledků proběhlo 30. 6. 2021 ve Valči jako on-line party, při kterém si alespoň vítězové svých kategorií převzali ceny osobně. Programem provázela moderátorka Iva Pazderková.

Generální ředitel společnosti Wienerberger, spol. s r.o., Ing. Kamil Jeřábek v úvodu ocenil práci realizačních firem i jejich zájem o účast v soutěži. Vyjádřil také potěšení, že je možno se v komplikované době s pokrývači setkat alespoň tímto způsobem a na zdar celé akce si společně se všemi přiťuknul „pravou pálenou" slivovicí, která byla každému účastníkovi on-line party předem doručena.

Vítěze vybírala desetičlenná porota, složená z odborníků z různých oblastí oboru střech. Vedle specialisty prof. Ing. Miloslava Novotného, PhD. (VUT Brno), předsedy poroty, se v ní sešli i zástupci Cechu klempířů, pokrývačů a tesařů ČR, akademiků ze stavebních fakult a také soudní znalci. Nechyběli ani zástupci pořádajícího TONDACHU, kteří ocenili, že realizace byly i přes covidové potíže na srovnatelné úrovni jako v předchozím ročníku. Ing. Vít Jirkovský, ředitel rozvoje služeb Wienerberger, dodává: „Co mně osobně potěšilo, že mnohé střechy byly tzv. vyšperkované naším příslušenstvím. Díky používání originálních doplňků jsou pak střechy nejen 100% funkční, ale i designově vkusné.“

Kategorie Rodinné domy a obytné stavby

V tradičně nejobsazovanější kategorii se tentokrát sešlo 126 soutěžních střech, na kterých se nejčastěji objevovala krytina Stodo 12 v tmavých odstínech.

Na nejvyšší příčce se umístila firma Střechy Chmelař s realizací Rodinný dům Uherské Hradiště - Vésky (obr. 1). Na tomto bungalovu je použita krytina Stodo 12 s černou glazurou Amadeus, která dává samostatně stojícímu domu vyniknout. „Stodo je dobrá krytina, se kterou se dobře pracuje. Zároveň je hezká a zákazníkům se líbí," říká Luboš Chmelař. Na následujícím 2. místě skončila realizační firma Pavel Heichel a Robert Vymětal, která do soutěže přihlásila realizaci střechy Rodinného domu s prodejnou potravin v obci Lutopecny (obr. 2). Také v tomto případě se investorovi zalíbila krytina Stodo 12 s černou glazurou Amadeus. A to natolik, že místo původně zamýšlené jedné střechy na hlavní budově realizoval stejnou krytinou 600 m2 střech v celém areálu. Jako třetí se umístilo MT klempířství s.r.o., se střechou na rodinném domě v Brně (obr. 3). Použili přitom tašku Brněnka 14, engoba červená, která je pro danou lokalitu a styl střechy ideální.

U všech vítězných realizací porota ocenila kvalitu propracování detailů, správné odvětrání a použití systémových doplňků. 

Kategorie Veřejně prospěšné stavby

Intenzitu rozvoje společnosti dokládá 27 střech s pálenou krytinou, přihlášených do kategorie veřejně prospěšných staveb. Přestože se z velké části jedná o novostavby, je v tomto segmentu nejpoužívanější krytinou klasická bobrovka.

První místo obsadila firma R.I.W. s.r.o. s pestrobarevnou střechou na budově zábavního parku FAJN v Chlumci nad Cidlinou (obr. 4). Všechny stavby v areálu sice napodobují starobylé objekty, ale jinak jsou smyšlené. „Stejně jako vzor použitý na střeše," podotýká jednatel realizační firmy, Ing. Martin Vaníček, „barevný vzor byl jen nápad, při kterém jsme vycházeli z barevných možností bobrovek od TONDACHU." Stejně jako u rodinných domů, další dvě střechy byly zrealizovány z oblíbené tašky Stodo 12. Druhé místo s ní obsadil Milan Boštík klempířství pokrývačství, a to se střechou na Mateřské škole v obci Příluka (obr. 5). Protože původní krytina byla režná, je zde použita taška Stodo 12 v režném provedení, které podtrhuje dobu vzniku objektu. Třetí místo patří novostavbě Wellness Apartmánů Panorama na hrázi Luhačovické přehrady (obr. 6), pod jejíž realizací je podepsaná firma Střechy Jurásek s.r.o. Objekty s prvky švýcarského stylu mají jako krytinu použité Stodo 12 s černou engobou. Krytina měla být původně jiná, ale nakonec dal investor přednost krytině od TONDACHU, která podtrhla eleganci neobvyklé střechy.

V této kategorii porota vyzdvihla projekty s netradičním řešením a špičkově propracovanými atypickými detaily.

Historické stavby

V zemi s tak bohatou historií jakou má Česká republika není nouze ani o střechy na historických objektech. Do 16. ročníku soutěže jich bylo přihlášeno 13 a není překvapením, že z hlediska krytin si kategorii mezi sebe rozdělily bobrovka a prejz.

Vítězem kategorie se stala firma Krolan s.r.o., která pokládala Malý prejz režný na bytovém domě Náprstkova, v Praze na Starém Městě (obr. 7). Jednatel společnosti, Jiří Langner, doplňuje: „Na domě přihlášeném do soutěže chtěli památkáři zachovat prejz a navíc upravit vikýře podle dobových fotografií. Jejich snahou bylo dát střechu do co nejvěrnější původní podoby.“ Na 2. místě skončil Poutní kostel Nanebevzetí Panny Marie v Kájově (obr. 8), jehož historie sahá do konce 15. století. Rekonstrukci střechy včetně výměny krytiny provedla firma Tesařstvi-pokrývačství - Josef Kubický a použila přitom Velký prejz, režný. Prejz ve strmém sklonu firma dávala do malty a navíc jistila přišroubováním do latě. Realizační firmě Aquares, spol s r.o. patří 3. místo za střechu na rodinném domě v Chlumu u Třeboně (obr. 9). Na prvorepublikové vile je použita Bobrovka režná a zachováno je původní řešení úžlabních hran hřebenáči ukončenými v ploše.

Historické objekty mají mnoho záludností, počínaje nerovnými krovy, přes nutnost dodržet dobové postupy a konče komplikacemi se skladováním a přesuny hmot. Porota v této kategorii ocenila ty, kteří se všemi komplikacemi vypořádali na výbornou.

Vítězové jednotlivých kategorií převzali ocenění a gratulace přímo ve Valči během přenosu, ostatním budou předány oblastními manažery TONDACHU. Hlavní cenou jsou pálené střešní tašky, za každé 1. místo sedm palet základních tašek TONDACH, za 2. místo pět a za 3. místo tři palety.

V rámci vyhlašování výsledků soutěže TONDACH Pálená střecha 2020 tradičně nechyběla ani speciální kategorie, kdy střechám přidělují své hlasy sami pokrývači. Nazývá se POKRÝVAČI SOBĚ a odměnou každému výherci je demižon slivovice!

Jako nejlepší mezi rodinnými domy a obytnými stavbami byla vybrána Prvorepubliková vila, Davle (obr. 10), kterou realizovala firma Dachmont s.r.o. s krytinou Samba 11, režná. Shoda poroty a pokrývačské veřejnosti nastala v kategorii Veřejně prospěšné stavby, kde si ocenění odnesla novostavba Wellness Apartmánů Panorama na hrázi Luhačovické přehrady (obr. 6), pod jejíž realizací je podepsaná firma Střechy Jurásek s.r.o. Z palety historických staveb vyšla vítězně střecha kostela Zvěstování Panny Marie v Berouně (obr. 11) s Bobrovkou režnou, realizační firma Ing. Pavel Polák s.r.o.

V závěru setkání Ing. Roman Busta (obchodní ředitel) a Robert Krestýn (ředitel rozvoje a strategického marketingu) všem oceněným poblahopřáli a poděkovali soutěžícím i porotcům.

 

Poslední on-line slovo patřilo pokrývačům, ve kterém Ing. Pavel Polák, oceněný v kategorii POKRÝVAČI SOBĚ řekl: „Děláme z větší části střechy na památkových objektech, a tam se používá v 90 % pálená krytina. Proto prakticky pořád pracujeme s materiály TONDACH a výrobce musím pochválit! Měli jsme v rukou bobrovky od nejrůznějších výrobců a bobrovka od TONDACHU je opravdu nejlepší. Je tenká, lehká, přesně vyrobená a dobře se nám s ní dělá.“ 

Prostě platí: MISTŘI POKLÁDAJÍ TONDACH!

Wienerberger

Společnost Wienerberger s.r.o. se sídlem v Českých Budějovicích je největším výrobcem pálených cihel a také největším výrobcem keramických střešních krytin v ČR. 

Její portfolio na tuzemském trhu nyní zahrnuje zdicí systém Porotherm, obkladové a lícové cihly Terca, keramickou dlažbu Penter, pálenou střešní krytinu Tondach a betonové produkty Semmelrock. 

Wienerberger s.r.o. je součástí nadnárodního koncernu Wienerberger AG, který představuje největšího světového výrobce cihel a současně lídra v produkci pálených střešních krytin v Evropě. Více informací na www.wienerberger.cz

Ke stažení