Brick Award 20

Soutěž o nejlepší cihlové stavby z celého světa
Již více než 10 let pořádá Wienerberger AG mezinárodní prestižní soutěž Wienerberger Brick Award. Soutěž se koná každé 2 roky a poskytuje perfektní platformu, která vyzdvihuje výjimečná architektonická díla a stavby a jejich autory. První ročník soutěže se konal v roce 2004, hlavním cílem bylo přivést více pozornosti k přírodním páleným stavebním materiálům, ukázat, jak zajímavá a unikátní může architektura využívající pálenou hlínu být.

Grafika na web WTS

Soutěž je otevřena široké řadě cihelných staveb, od použití klasických cihel, po lícové obkladové zdivo, pálené střešní tašky až po kreativní užití keramické dlažby.

Přestože je společnost Wienerberger organizátorem a vyhlašovatelem soutěže, jedná se o nezávislé ocenění, využití stavebních materiálů Wienerberger není podmínkou k účasti. Celkově se mezi nominacemi i vítězi objevují stavby z celého světa, setkáváme se tak s cihelnými materiály různých výrobců, tvarů a barev. Snažíme se, aby se pálená hlína jako stavební materiál těšila stále velké pozornosti, ať už z hlediska estetiky či funkčnosti.

Grafika na web WTS

Soutěž o nejlepší cihlové stavby z celého světa jde do finále

Stavbu / dílo bylo možné přihlásit až do 9. dubna 2019. 50 vybraných nejlepších projektů bude zveřejněno na Facebooku, Pinterestu a Twitteru na podzim 2019. V červnu 2020 měly být výsledky soutěže Brick Award slavnostně vyhlášeny již podeváté, nicméně vzhledem ke koronaviru byla tato událost odložena. Bude se konat 23. září 2020 od 18.00 a poprvé v historii půjde o digitální slavnostní ceremoniál. Sledujte s námi galavečer ve Vídni online za pomoci webového streamu. Přenos z galavečeru bude přístupný veřejnosti a pro jeho sledování stačí vyplnit jednoduchý registrační formulář, na základě kterého obdržíte odkaz ke sledování celého přenosu.

Sledování přenosu si zaregistrujete během okamžiku ZDE

Aktuální status a informace k průběhu soutěže Brick Award 2020 najdete v tiskové zprávě.

 

Brick Award 2020 - soutěž o nejlepší cihlové stavby z celého světa
Grafika na web WTS

 

Detailní popis a hodnocení Brick Award 20

Brick Award zahrnuje různé soutěžní kategorie, které se rok od roku mírně liší v závislosti na aktuálních trendech a tématech architektury.

 

Pro ročník 2020 bylo stanoveno 5 kategorií:

  • Příjemný domov (rodinné domy)
  • Společné bydlení (bytové domy)
  • Společná práce (administrativní a průmyslové stavby)
  • Sdílené společenské / veřejné prostory
  • Inovace / novátorské projekty

V Brick Award 2018 bylo celosvětově zařazeno celkem 576 registrovaných projektů. Nezávislá porota skládající se z architektů, význačných kritiků architektury a odborných médií čelila nelehkému úkolu zúžit toto číslo na 50 nejlepších a nejzajímavějších staveb napříč kategoriemi. Zde se můžete podívat na výběr 50 TOP přihlášených z ročníku 2018

 

Následně mezinárodní nezávislá porota uznávaných architektů, jejíž členové se každý soutěžní ročník mění, vybere vítěze každé vypsané kategorie a zároveň určí vítěze hlavní ceny.

Mezi hodnotícími kritérii dominuje zajímavé / inovativní, udržitelné a energeticky efektivní architektonické řešení a adekvátní použití stavebních prvků a materiálů vzhledem k účelu a typu budovy a kulturnímu kontextu.

Vítězové každého ročníku (soutěž se koná jednou za 2 roky) jsou vyhlašováni na slavnostním galavečeru ve Vídni. Všem 50 nejlepším projektům je věnována doprovodná kniha, kterou vydává Wienerberger AG a je tradiční součástí celého soutěžního klání. 

Brick Award je spojeno s finančním ohodnocením vítězných projektů. Pro autory nejlepších děl z každé kategorie je připravena odměna 5 000 EUR a hlavní cenou je částka 7 000 EUR.

V historicky prvním ročníku, v roce 2004, zvítězil pan Ing. arch. Josef Pleskot z České republikys výjimečným architektonickým řešením propojení Horního a Dolního Jeleního příkopu (přírodní příkop při Pražském hradu) pro chodce. Během let se vítězi hlavní ceny stali autoři z Maďarska, Německa, Švýcarska, Lichtenštejnska, Jihoafrické republiky, Thajska, Španělska a Rakouska.  

 

Doprovodná kniha "Brick Book"

50 pečlivě vybraných nejlepších projektů bude zveřejněno v knize s anglickým názvem „Brick Book“. Kniha se souhrnně věnuje těmto projektům a jejím cílem je pravidelně každé 2 roky přinášet odborné veřejnosti soubor těch nejlepších cihelných staveb, poukazuje na trendy, rozvoj a pozoruhodné uplatnění cihelných prvků v architektuře. Publikace je plná obrázků, zajímavých postřehů a názorů renomovaných novinářů zaměřených na architekturu a stavebnictví.