Svépomocníci postaví dům až o 30 procent levněji. K tomu jim nyní pomůžeme novým online seriálem MALL.TV

7. 12. 2022
Dům postavený na klíč se stává těžko dosažitelným snem. Vlastního bydlení se ale Češi vzdát nechtějí, a tak roste počet lidí, kteří se pouští do stavby svépomocí. Letos začalo stavět vlastními silami o 30 % víc lidí než loni, často přitom volí cihly Porotherm, které jsou jedničkou na trhu. Od budování domu bez účasti specializovaných firem a developerů si slibují úspory na nákladech.

Průměrná nabídková sazba hypoték po dvou měsících poklesu v listopadu opět vzrostla na 6,3 % a pokles cen nelze očekávat ani na trhu se stavebními materiály. V současnosti bydlí ve vlastním tři čtvrtiny Čechů, což je sice nad průměrem EU, ale generaci současných třicátníků se vidina vlastní nemovitosti na klíč vzdaluje.

Cena je to první, na co se zákazníci ptají, protože odhady projektantů často neodpovídají realitě. Lidé se v krizi snaží šetřit, a navíc se nechtějí zadlužit na desítky let dopředu. Stavitelé se snaží minimalizovat výdaje spojené s budováním domu tím, že práci na hrubé konstrukci obstarají sami. Mohou tak dle našich dat ušetřit na nákladech za výstavbu okolo 26 - 31 %.

Mimo finanční důvody mezi velké motivace svépomocníků patří také možnost si nakoupit jednotlivé položky dle vlastního uvážení, osobní kontrola materiálu a související kontrola nad celým procesem stavby, která je často spojena s nedůvěrou ke stavebním firmám.

Pro spoustu lidí znamená stavba domu životní projekt, který chtějí zvládnout sami už proto, aby si dokázali, že na to mají, a zanechali svým potomkům skutečně trvalé hodnoty. My jim poskytneme kvalitní materiál i cenné rady a celým procesem je provedeme.

Příklad na typových domech z konfigurátoru Wienerbergeru e4 dům
Příklad na typových domech z konfigurátoru Wienerbergeru e4 dům
© Wienerberger s.r.o.

SLEDUJTE NA MALL.TV

 

Stavíte svépomocí nebo máte ve svém okolí někoho, kdo staví dům vlastníma rukama? Udržujte si přehled a neztrácejte čas googlením neověřených informací a různých návodných videí.

Porotherm ve spolupráci s Mall.tv připravil sérii 10 videí STAVÍME SVÉPOMOCÍ JAKO PROFÍCI, kde náš expert svépomocníkům vysvětlí, co obnáší stavba domu, představí moderní technologie zdění a poradí, jak se vyhnout začátečnickým chybám. Matěj Jurečka aka "Profík od Wienerbergeru" v seriálu pravidelně přinese novinky ze světa stavebnictví, pomůže s orientací v materiálech a podělí se o tipy, jak během stavby ušetřit maximum nákladů.

V tuto chvíli máme on air již tři z celkem deseti připravovaných dílů seriálu; do Vánoc uvedeme celkem 5 dílů a začátkem příštího roku dalších 5. 

Galerie

Další novinky

Více zde