Brick Award

Brick 20 Online Advertising Banner without Text

Brick Award v minulosti

Prohlédněte si vítězné projekty z roku 2018

  • Inovativní cihlové stavby
  • Rodinné a bytové domy
  • Administrativní a industriální stavby
  • Společensky prospěšné stavby
  • Veřejné stavby
Brick Award 18 - Setkání poroty
Brick Award 18 - Setkání poroty

Dne 28. května 2018 byly ve vídeňské Albert Hall slavnostně vyhlášeny výsledky 8. ročníku mezinárodní architektonické soutěže Brick Award 2018, zaměřené na moderní a inovativní architekturu z keramických materiálů.

Cílem soutěže, kterou vyhlašuje společnost Wienerberger AG, je podpořit inovativní a kreativní přístup k tvorbě atraktivního obytného či pracovního prostředí a veřejných staveb. Významné je ukázat všestrannost použití a široký potenciál materiálů z keramiky, a to nejen zdicích prvků, ale i obkladů, střešních tašek či dlažeb. Upozornit, že kromě estetických a funkčních požadavků tyto materiály splňují i stále vyšší nároky na technickou kvalitu, podmínky udržitelného rozvoje zahrnující energetickou úspornost, zdravé klima a možnost recyklace, a také aspekty sociální – finančně dostupné kvalitní bydlení.

 

„Projekty, které soutěžily v letošním roce, zapůsobily na porotu inovativním duchem a kvalitou. Představují silné a kreativní architektonické koncepty pro trvale udržitelné a progresivní obytné prostory. Přitom stále mají na mysli nejdůležitější ,referenční bod‘ architektury – individualitu,“ komentuje letošní ročník soutěže Heimo Scheuch, CEO společnosti Wienerberger AG. „Jsme hrdí na to, že tolik inovativních projektů přijímá současné společenské výzvy – vytváří dostupné, vysoce kvalitní obytné prostředí, a to s použitím keramických stavebních materiálů.“

Meeting of the Jury members to select the winners out of 50 nominated projects on June 12th, 2017 people group, Jury members: Anne Kaestle, Duplex Architekten, Germany Jonathan Sergison, Sergison Bates architects, UK Marc Mimram, Marc Mimram Architecture, France Stephan Ferenczy, BEHF Corporate Architects, Austria Vladimir Arsene, Westfourth Architecture, Romania, Photo: Uwe Strasser
BRICK 20

Kategorie a ceny

Soutěž se koná každé 2 roky a v letošním roce se zúčastnilo téměř 600 projektů ze 44 zemí celého světa. Ceny byly uděleny v pěti kategoriích: Příjemný domov, Společné bydlení, Společná práce, Sdílení veřejného prostoru a Stavba mimo kategorie. Kromě vítěze v každé kategorii byly uděleny dvě Hlavní ceny (za Společné bydlení a Sdílení veřejného prostoru) a dvě Zvláštní ceny (Sdílení veřejného prostoru a Stavba mimo kategorie).

Odborná porota

Členy poroty byli architekti Vladimir Arsene z ateliéru Westfourth Architecture (Rumunsko), Stephan Ferenzy ze společnost BEHF Corporate Architects (Rakousko), Anne Kaestle z ateliéru Duplex Architekten (Německo), Marc Mimram ze studia Marc Mimram Architecture (Francie) a Jonathan Sergison z ateliéru Sergison Bates Architects (Velká Británie).
Více na www.brickaward.com

Výsledky soutěže

Hlavní cena + kategorie Společné bydlení

Bytové domy Westkaai Towers 5 & 6, Antverpy, Belgie

Architekt: Tony Fretton Architects, Velká Británie, ve spolupráci s ateliérem De Architekten NV
Použitý materiál: lícové cihly
Bytové domy jsou součástí většího rezidenčního projektu ve smíšené zástavbě. Nápadité použití lícových cihel dodalo stavbě působivý výraz a originalitu.

Hlavní cena + kategorie Společenské prostory

Dostavba Muzea umění, Basilej, Švýcarsko

Architekt: Christ & Gantenbein, Švýcarsko
Použitý materiál: lícové cihly, keramické tvárnice
Nový objekt navazující na historickou budovu používá elementární základní tvary a stavební prvky. Ve fasádě ze světle šedých ražených cihel s plastickými horizontálními drážkami je integrováno LED osvětlení, které vytváří na fasádě světelné „nápisy“ informující o právě probíhajících výstavách.

Rodinný dům Atlas House, Eindhoven, Holandsko

Kategorie Příjemný domov

Architekti: MONADNOCK, Holandsko
Použitý materiál: lícové cihly
Třípodlažní rodinný dům na malé zastavěné ploše je perfektním příkladem příjemného, komfortního a zároveň trvale udržitelného bydlení. Použití cihel v exteriéru i v interiéru je promyšleno do detailu a dokonale souzní s domem.

Kategorie Pracujeme společně

Terra Cotta Studio, umělecká keramická dílna, Dien Phuong, Vietnam

Architekti: Tropical Space, Vietnam
Použitý materiál: Plné cihly
Neobvyklá stavba v podobě kostky z cihel poblíž řeky Thu Bon. Terra Cotta Studio je místem soustředění a kreativní nenucenosti. Cihly umožní průchod vzduchu, takže si užíváte přirozené větrání vzduchem ochlazeným řekou.

Stavba mimo kategorie

Värtan, kogenerační jednotka na biopalivo, Stockholm, Švédsko

Architekti: U. D. Urban Design AB, Švédsko, Gottlieb Paludan Architects, Dánsko
Použitý materiál: keramické fasádní tvarovky
V budově je umístěna největší městská kogenerační jednotka na bioplyn na světě, která významně přispívá ke snížení uhlíkové stopy města. Organicky tvarovaný obvodový plášť z vertikálně orientovaných keramických tvarovek vytváří jedinečný vzhled a tlumí hluk.

Zvláštní cena, kategorie Sdílení veřejného prostoru

Kaple San Bernardo, La Playosa, Argentina

Architekt: Nicolás Campodonico Estudio, Argentina
Použitý materiál: pálená cihla
Jednoduchá architektura z pálených cihel vytváří v argentinské pampě, na odlehlém místě bez vody a elektřiny prostředí pro nerušenou meditaci a splynutí s přírodou. Okolo je jen pustá volná krajina a slunce. Stavba je navržena tak, aby v den svatého Bernarda slunce vrhalo stín ve tvaru kříže přesně na osu vnitřního prostoru kaple.

Zvláštní cena, kategorie Inovativní cihlové stavby

Kostel Vilanova de la Barca, Španělsko

Architekti:  AleaOlea architecture & landscape, Španělsko
Použitý materiál: Lícové cihly, pálené střešní tašky.
Kostel Vilanova de la Barca postavena ve 13. století. Během občanské války v roce 1936 byl kostel značně poškozen a po více jako 80 let byly stěny jen ruinami. V roce 2009 bylo rozhodnuto zastavit tento úpadek a zachovat kostel v současném stavu. Tak začal proces kompletní renovace.  

Brick 20 Online Advertising Banner without Text

Brick Award 24

Přečtěte si o soutěži pro rok 2024

Letní soutěž se Semmelrockem

Vyplňte jednoduchý formulář a počkejte na slosování výherce

Novinka

Probíhající akce

 

 

Probíhající akční nabídky

Stavte výhodně

Vyplňte formulář a získejte poukaz se slevami až 40 %

 

 

Nástroje a služby

Ověřené podklady na jednom místě

Co je partnerská WIP zóna?

Tato webová platforma je tu pro podporu projekčních kanceláří a dalších odborníků ve stavebnictví. Jako naši partneři zde získáváte nejnovější informace o produktech, řešeních i novinkách ve společnosti Wienerberger s.r.o.

Založení příčky - hrubá stavba - akustické cihly

Nenašli jste, co jste hledali?

Neváhejte a napište nám.