Rady a návody ke střechám

Rekonstrukce střechy | Šikmé střechy | Reference Wienerberger

Jak na výměnu střešní krytiny

Vybledlou, mechem zarostlou, avšak funkční střechu majitelé často přehlížejí. Dokud nezačne zatékat. Potom se rychle rozběhne pátrání po řešení, které odpovídá požadavkům majitele nejen esteticky, funkčně, ale i finančně.

Překvapeni z neočekávaných výdajů na opravu zatékající střechy často hledáme řešení, které bude v souladu s naší peněženkou. Dobrá zpráva zní, že rekonstrukce není potřeba se bát. I když právě neplánujeme využívat podkroví k bydlení, v některých případech nestačí vyměnit pouze střešní krytinu. Každou střechu musíme vždy posoudit individuálně.

Jak začít s výměnou

Začněte vizuální kontrolou krovu. Zkontrolujte trámy, zda nejsou napadeny plísněmi nebo škůdci, i krokve, jestli nejsou nalomené nebo prohnuté. Starou skládanou krytinu (pálenou) lze bez dalších zásahů vyměnit za novou pouze v případě, že krov není poškozen, není nahnilý, nezatéká a je v pořádku laťování.

Prověřte tašky, jestli nejsou poškozené nebo popraskané. Při jejich rozsáhlém poškození je nezbytná výměna celé krytiny, při lokálním poškození je možné střechu opravit částečnou výměnou jednotlivých tašek. 

Nastal čas na výměnu střešní krytiny?

  • Stará střecha zatéká a krytina nechrání stavbu před povětrnostními vlivy.
  • Trámy jsou popraskané, vlhké, plesnivé.
  • Krytina je na více místech poškozena, hrozí spadnutí tašek.

Poraďte se s odborníkem

První obhlídku střechy zvládnete udělat sami. Pokud se rozhodnete měnit krytinu, obraťte se na odborníka. Projektant nebo zkušená realizační firma zkontroluje stav střechy z konstrukčního i statického hlediska a navrhne řešení pro krásnou, ale zejména dlouhodobě funkční střechu z pálené krytiny.

Dnes si moderní střechu lze sotva představit bez kvalitní podstřešní hydroizolační fólie, a to i přesto, že se u nás v minulosti nepoužívala. Při výměně krytiny se proto doporučuje provést i celkovou úpravu podstřeší a skladbu střešního pláště přizpůsobit současným požadavkům. Návrh konkrétního postupu by měl vypracovat projektant nebo zkušená realizační firma na základě platných norem a pravidel.

Pálená krytina je dobrá investice

Pálená taška patří pro své lety ověřené vlastnosti a nezaměnitelný vzhled mezi stálice našich střech. Pálená krytina se může pochlubit životností až 100 let – a bez nutnosti údržby. Kvalitní přírodní pigmenty a náročná technologie vypalování při teplotách nad 1 000 °C garantují trvalost a bezkonkurenční barevnou stálost. Cena pálených tašek Tondach je vzhledem k jejich dlouhodobé životnosti mimořádně příznivá.

Navíc díky vysoké kvalitě výroby poskytuje výrobce záruku až 33 let na funkční vlastnosti pálené krytiny Tondach. Hlavní podmínkou uplatnění záruky je zajištění správného odvětrávání střešního pláště. Nejen typy střešní krytiny, ale i jednotlivé modely mají různé systémy realizace odvětrání. Abyste neztratili nárok na záruku, dbejte vždy na dodržení stanoveného počtu odvětrávacích prvků v technickém listu.

Na co si dát pozor při výběru krytiny?

Při výběru krytiny hraje vždy důležitou roli sklon střechy. Nízkému sklonu střechy třeba přizpůsobit nejen skladbu střešního pláště, ale také vhodný model tašky. Pro střechu se sklonem 30° si lze bez omezení vybírat z nabídky modelů pálených tašek Tondach. Při rekonstrukcích určitě přijdou vhod i některé praktické vlastnosti pálených tašek.

Posuvné tašky

Posuvné tašky Tondach umožňují posun v laťování až o 6 cm, díky čemuž se konkrétní model přizpůsobí laťování použitému na dané střeše. Jejich hlavní výhoda spočívá v možnosti jejich použití i na stávající krov, kdy není možné upravit délky krokví. To stavebník ocení zejména při rekonstrukcích starších domů nebo v případě střech složitějších tvarů. Dokonalá těsnost posuvných tašek je zajištěna i při maximálním rozpětí. 

Konstrukce drážek posuvné tašky Renoton 11 umožňuje kladení na střešní latě s roztečemi od 34 do 40 cm. Boční drážky a vodní drážka v hlavové části zvyšují těsnost krytiny proti extrémním klimatickým podmínkám. Tyto vlastnosti umožňují jednoduché, a přitom kvalitní a bezpečné pokrytí střechy.

Střešní krytina Tondach Renoton 11 >

Velký formát šetří

Velkoformátové pálené tašky přinášejí dvojitou úsporu, a to materiálu a díky rychlejší montáži i času. Na pokrytí čtverečního metru střechy postačí menší počet kusů krytiny než u běžných formátů tašek.

Vyžaduje se také nižší spotřeba doplňkových tašek, jako jsou okrajové či podhřebenové. Spotřeba velkoformátových tašek začíná již od 10,9 ks/m2. Pro srovnání: spotřeba klasických typů pálených tašek se pohybuje mezi 14,5 až 16 ks/m2.

Pro stále větší zájem o velké formáty tašek nabízí Tondach široký výběr nejen modelů, ale i barevných povrchových úprav.

Pálené tašky Sensaton 11 a Traditon 11 s velkým formátem jsou praktickým pomocníkem při rekonstrukcích. Šetří materiál i čas na pokrytí střechy. Velký formát tašek zkracuje dobu práce pokrývače a vyžaduje méně střešních latí.

Střešní krytina Tondach Sensaton 11 >

Střešní krytina Tondach Traditon 11 >

Moderní střih

Hospodárná velkoplošná posuvná taška Planoton 11 okamžitě zaujme svým plochým tvarem. Střeše propůjčí moderní střih a hladkou klidnou strukturu.

Střešní krytina Tondach Planoton 11 >

Je možné vyměnit si střešní krytinu svépomocí?

Je sice pravda, že zručný mistr si dokáže vyměnit starou krytinu za novou na jednoduché střeše ve tvaru písmene A za předpokladu, že krov i laťování jsou v pořádku. Jakmile jsou však na střeše komplikovanější detaily, doporučuje se kontaktovat odborníky.

Nechte si zdarma spočítat náklady na střechu od odborníků

Přípravu na rekonstrukci začněte kalkulací. Nechte si zdarma spočítat náklady na střechu přímo od odborníků Tondach. Kalkulace je možná i bez technické dokumentace. Bezplatnou službu si můžete objednat prostřednictvím online formuláře zde. na zde >. Poradíme vám s výběrem vhodného pokrývače. Zkušený pokrývač pomůže s odborným zhodnocením stavu střechy, správným návrhem skladby i s jejím zhotovením.

Další zajímavé rady a návody

Více zde

Jak vám můžeme pomoci?

— 

Grafika na web WTS
Grafika na web WTS

Kontakty na specialisty pro střechy

Pokud hledáte odborníka na střešní tašky, keramické a nekeramické doplňky nebo tepelněizolační systém střech iRoof. 

Zajímá vás kde nakoupit střešní tašky?

Pokračujte na mapy prodejních oblastí, stavebnin
a stavebních firem. 

Centrum dokumentů ke stažení

Prohlédněte si dokumenty ke střechám, střešním taškám, keramickým a nekeramickým doplňkům.

Grafika na web WTS
Zaměření a vizualizace střechy

Uvažujete o rekonstrukci střechy vašeho domu? Máme pro vás řešení. Pomocí 3D vizualizace vám ukážeme, jak bude vaše nová střecha vypadat v reálu. Budete si ji moci představit. Jsme jediní na českém trhu střešních tašek, kdo tuto službu nabízí.

Zaměření a vizualizace střechy >

Technická podpora ke střechám Tondach

Obraťte se na naše odborníky, kteří jsou připraveni zodpovědět všechny vaše otázky. Pomůžeme vám zvolit správnou střešní krytinu, poradíme vám jaké a kolik keramických doplňku je na daný typ střechy potřeba.

Technická podpora ke střechám >

Registrace záruky All Inclusive

Jsme si jisti kvalitou svých výrobků.

Proto nabízíme svým smluvním partnerům nad rámec zákonné odpovědnosti za vady rozšířenou 33letou záruku Tondach All Inclusive.

Registrace Záruky All Inclusive >

Referenční projekty

Reference rodinný dům Benešov 2015 - střešní krytina Tondach Samba 11 glazura Amadeus černá & Lícové cihly Terca Blue Velvet | Wienerberger
Rodinný dům České Budějovice 2016 - střešní krytina Tondach Bobrovka kulatý řez 19x40 glazura Amadeus natur | Reference Wienerberger
Reference rodinný dům Karlovarský kraj 2019 - střešní krytina Tondach Stodo 12 glazura Amadeus černá & Porotherm 44 EKO + Profi & Terca Renaissance | Wienerberger
Reference rodinný dům Povrly 2018 - střešní krytina Tondach Stodo 12 glazura Amadeus černá & Lícová cihla Terca Passiebloem | Wienerberger

Nenašli jste, co jste hledali?

Neváhejte a napište nám.