Jak založit dům z cihel Porotherm

První řada cihel rozhoduje o kvalitě celé stavby. Pokud není založení zdiva správně provedeno, v lepším případě se připravíte o řadu benefitů, které pálená cihla Porotherm přináší. Zdivo zakládejte až po úplném vyzrání základové desky a uložení izolace proti vodě v místě budoucích stěn.

Na odborné založení stavby klademe mimořádný důraz. Využijte proto služby Pomoc se založením zdiva a první řadu cihel nechte na nás.

Služba Pomoc se založením zdiva

Nechte si poradit v oblasti zdění. V rámci služby Pomoc se založením zdiva získáte 5 hodin aktivní činnosti našeho stavebního technika přímo na vaší stavbě. Technik vám pomůže se založením zdiva, vyrovná nerovnosti a další. V případě stavební plochy do 150 m2 vám založí kompletně celou stavbu včetně nosného zdiva. K dispozici bude mít špičkové moderní vybavení od vyrovnávací soupravy, po rotační laser. Dále vás stavební technik zaškolí a vysvětlí následující postupy, abyste celou stavbu zvládli svépomocí. 

Na založení první řady používá stavební technik speciální zakládací sadu (ta obsahuje rotační laser a vyrovnávací soupravu), kterou si přiveze s sebou. Stavitel by měl mít připravenou míchačku, zakládací maltu a cihly Porotherm Profi. Dále by mělo být směrově vytyčené zdivo, zakreslené rohy zdiva a na stavbě k dispozici stavebnímu technikovi alespoň dva pomocníci.

1. Zaměření výšky

Zaměření výšky

Nejprve je potřeba za pomoci rotačního laseru v místě budoucích stěn (obvodové + středové nosné) výškově zaměřit základovou desku a určit její nejvyšší bod, na kterém nastavíme vyrovnávací soupravou nejmenší tloušťku maltového lože. Nejmenší tloušťka činí 10 mm. Podle tohoto bodu nastavíme vodicí lištu jednoho kusu vyrovnávací soupravy a upneme přijímač laseru do roviny paprsku.

 

Na obou prvcích vyrovnávací soupravy je nutné nastavit šířku nanášené maltové vrstvy. Jeden z prvků se poté položí do vzdálenosti dle délky stahovací latě, což je cca 2,5 metru. Vodicí lišta přístroje se dá následně do roviny pomocí rotačního laseru a krátké vodováhy.

2. Vyrovnání nerovností

Následuje nanášení zakládací malty postupně na obvodové stěny. Mezi připravené výškově stanovené a vodorovně srovnané je nutné nanést vodicí lišty, které začneme stahovat do roviny pomocí hliníkové latě.

Vrstvy malty se nanášejí v takové tloušťce, aby se vyrovnaly výškové nerovnosti základové desky.

Po vytvoření dokonale rovné vrstvy zakládací malty se lůžko nechá zavadnout (ale ne zcela vyschnout) tak, aby šla cihla dorovnat do přesné roviny gumovým kladivem.

Následně se směrem od rohů zakládá první řada cihel.

Založení zdiva Porotherm 2023
Založení zdiva Porotherm 2023

3. Založení rohů

Jestliže pracujete s cihlovým systémem Porotherm Profi, k vytvoření správné rohové vazby se zpravidla používají doplňkové cihly – rohové, koncové a poloviční koncové. Tento cihlový systém Porotherm je komplexní, takže vše do sebe snadno zapadá. U cihel T Profi používáme šířkově zkrácený modul.

Pokud je potřeba cihlu zkrátit, vždy používáme pilu. Zkrácenou cihlu ukládáme odříznutou částí směrem do stěny a na svislou spáru mezi cihlami naneseme spojovací materiál – buď zdící pěnu DryFix, nebo tenkovrstvou zdící maltu.

Po založení rohů se z vnější strany cihelných bloků napne zednická šňůra pro směrovou rovinu stěny.

Další cihly se ukládají nasucho na svislý spoj pero-drážka, ve směru od krajů do středu zdiva.

4. Přesnost je důležitá

Během zdění je třeba neustále kontrolovat svislost zdiva na rozích pomocí vodováhy a směr pomocí natažené zednické šňůry. Vzájemnou polohu cihel lze zlehka korigovat gumovým kladivem.

POZOR!

Cihly se po uložení do maltového lože nesmí posouvat.

5. Kolik času to zabere?

Založení první řady cihel Porotherm Profi průměrně velkého rodinného domu (do 150 m2), v případě, že je vše správně a včas na stavbě připraveno, trvá 5 hodin.

Právě tento čas vám budou na stavbě k dispozici naši stavební technici.

Následující den, po založení první řady, můžete pokračovat ve zdění dalších řad cihel.

Využijte 5 hodin aktivní činnosti stavebního technika nejen pro založení zdiva. Během této doby se ho můžete ptát na jakékoliv dotazy, které vám rád zodpoví. Stavte svépomocí s odborným dohledem, využijte služby Proškolení ze zakládání zdiva. 

Založení zdiva Porotherm 2023

Jak vám můžeme pomoci?

— 

Grafika na web WTS
Grafika na web WTS

Kontakty na prodejní tým

Hledáte odborníka k pálené střešní krytině, keramickým cihlám, dlažbě nebo lícovému zdivu?

Zajímá vás kde nakoupit zdivo?

Pokračujte na mapy prodejních oblastí, stavebnin
a stavebních firem. 

Dokumenty ke stažení

Prohlédněte si dokumenty ke stavebním materiálům - cihlám, stropům, překladům, zdicímu pojivu a nářadí.

Pomoc se založením zdiva

Kvalita celé stavby závisí na tom, jak je vyzděna první řada cihel. Využijte proto cenných rad skutečných odborníků Porotherm.

Pomoc se založením zdiva >

Referenční projekty

Reference rodinný dům Karlovarský kraj 2019 - střešní krytina Tondach Stodo 12 glazura Amadeus černá & Porotherm 44 EKO + Profi & Terca Renaissance | Wienerberger
Reference rodinný dům Vroutek 2018 - střešní krytina Tondach Figaro 11 engoba černá & Zdivo Porotherm 38 Profi a Porotherm 25 AKU Z | Wienerberger
Fotografie Rodinného domu v Plzeňském kraji | Reference produktů Terca Renaissance, Penter Rotblaubunt, Porotherm 38 T Profi a Porotherm 19 AKU
Zdění - cihly Porotherm T Profi na lepidlo pro zdění Porotherm Dryfix.extra

Nenašli jste, co jste hledali?

Neváhejte a napište nám.