Rady a návody ke střechám

Nízký sklon střechy Tondach | Šikmé střechy | Reference Wienerberger

Nízké sklony střech a pálené tašky

Stejně jako všechny obory lidské činnosti, mají i střechy své módní trendy. Z  nich nejvýraznější je v poslední době orientace na nízké sklony šikmých střech. Myšleno je tím rozmezí od 18 do 25 stupňů. Pokusím se vyvrátit nepravdivý mýtus, že pro tyto sklony není možné pálenou tašku použít. 

Bezpečný sklon

Pravidla pro navrhování a provádění střech, vydaná Cechem klempířů, pokrývačů a tesařů ČR, stanovují pro každou střešní krytinu tzv. bezpečný sklon. Zjednodušeně řečeno se jedná o takový úhel střechy, kdy se pod krytinu nedostane volně stékající voda. Hodnota udávaných bezpečných sklonů vychází z mnohaletých zkušeností s daným materiálem. Pro pálenou tašku drážkovou se bezpečný sklon pohybuje v rozmezí 22° až 35°. V případě vody hnané větrem ale ani tyto hodnoty neobstojí.

Nízký sklon je možný

Dokonce střechy od 12°

Přes požadavky uvedené v Pravidlech se tašky do sklonů nižších než bezpečný dají použít. Dokonce je možné jej podkročit až o 10°. Některé typy pálené střešní krytiny lze díky tomu aplikovat na střechách od 12°!

V takovém případě se ale střecha neobejde bez vybudování dalších opatření pod krytinou - odborně nazývaných doplňková hydroizolační vrstva (zkratka DHV). Tato speciální pojistná vrstva se podle provedení rozlišuje na šest tříd těsnosti. Použití konkrétní třídy je dáno okolnostmi, ke kterým kromě sklonu patří skladba střechy, členitost střechy, klimatické podmínky a další. Tohle vše se musí při návrhu střechy zvážit a mnohdy se přitom dojde ke zjištění, že i v bezpečném sklonu je použití DHV s přísnou třídou těsnosti nutné. 

Plošší střecha nevychází levněji

Čím je třída těsnosti DHV přísnější, tím je i finančně náročnější.

To platí bez rozdílu pro všechny střešní krytiny. Tím se ovšem dostáváme do kolize s obecnou představou, že střecha s nízkým sklonem ušetří spoustu financí, zejména za dřevo potřebné na nosnou konstrukci krovů.

Vzniklé „úspory“ totiž s největší pravděpodobností vezmou za své při budování DHV s přísnější třídou těsnosti. Výsledek je proto na zváženou. Cenově vycházejí střecha s tradičním a nízkým sklonem zhruba stejně, liší se ale mírou rizika zatečení kvůli pomalejšímu odvodu srážkové vody. U střech s nízkým sklonem je riziko zvýšené.

Bungalovy s pálenou krytinou

Je jasné, že limity nízkých sklonů pro pálenou tašku neplatí – hravě je zvládne. Pokud se pro ni zákazníci rozhodnou, mohou ji na svých moderních domech s nízkými sklony používat k plné spokojenosti.

Bungalov s pálenou krytinou s nízkým sklonem šikmé střechy | Tondach reference
Grafika na web WTS
Grafika na web WTS

Další zajímavé rady a návody

Více zde

Jak vám můžeme pomoci?

— 

Grafika na web WTS
Grafika na web WTS

Kontakty na specialisty pro střechy

Pokud hledáte odborníka na střešní tašky, keramické a nekeramické doplňky nebo tepelněizolační systém střech iRoof. 

Zajímá vás kde nakoupit střešní tašky?

Pokračujte na mapy prodejních oblastí, stavebnin
a stavebních firem. 

Centrum dokumentů ke stažení

Prohlédněte si dokumenty ke střechám, střešním taškám, keramickým a nekeramickým doplňkům.

Grafika na web WTS
Zaměření a vizualizace střechy

Uvažujete o rekonstrukci střechy vašeho domu? Máme pro vás řešení. Pomocí 3D vizualizace vám ukážeme, jak bude vaše nová střecha vypadat v reálu. Budete si ji moci představit. Jsme jediní na českém trhu střešních tašek, kdo tuto službu nabízí.

Zaměření a vizualizace střechy >

Technická podpora ke střechám Tondach

Obraťte se na naše odborníky, kteří jsou připraveni zodpovědět všechny vaše otázky. Pomůžeme vám zvolit správnou střešní krytinu, poradíme vám jaké a kolik keramických doplňku je na daný typ střechy potřeba.

Technická podpora ke střechám >

Registrace záruky All Inclusive

Jsme si jisti kvalitou svých výrobků.

Proto nabízíme svým smluvním partnerům nad rámec zákonné odpovědnosti za vady rozšířenou 33letou záruku Tondach All Inclusive.

Registrace Záruky All Inclusive >

Referenční projekty

Reference rodinný dům Benešov 2015 - střešní krytina Tondach Samba 11 glazura Amadeus černá & Lícové cihly Terca Blue Velvet | Wienerberger
Rodinný dům České Budějovice 2016 - střešní krytina Tondach Bobrovka kulatý řez 19x40 glazura Amadeus natur | Reference Wienerberger
Reference rodinný dům Karlovarský kraj 2019 - střešní krytina Tondach Stodo 12 glazura Amadeus černá & Porotherm 44 EKO + Profi & Terca Renaissance | Wienerberger
Reference rodinný dům Povrly 2018 - střešní krytina Tondach Stodo 12 glazura Amadeus černá & Lícová cihla Terca Passiebloem | Wienerberger

Nenašli jste, co jste hledali?

Neváhejte a napište nám.