Wienerberger e4 dům - landing page

Zdravý dům z cihly svépomocí? Žádný problém

Téměř každý, kdo plánuje stavět dům, zvažuje, jakým způsobem ho postaví. Často první volbou je v našich podmínkách stavba svépomocí. Investorům pomáhá v rozhodnutí i fakt, že z moderních, energeticky úsporných broušených cihel je stavba domu jednoduchá.

Zapomeňte na zateplení

Pokud se rozhodnete pro stavbu svépomocí, v první řadě zapomeňte na zateplení. Moderní cihlové materiály s dostatečně dobrými tepelněizolačními parametry zateplovat rozhodně nemusíte. A to ani v případě, že si chcete nechat postavit dům s téměř nulovou spotřebou energie, nebo dokonce pasivní dům. Kromě úspory finančních prostředků a času odstraníte i rizika spojená se zateplováním.

Viděli jste už díru v zateplení? Není to nic výjimečného. V cihlové zdi naopak díru neuvidíte. Mechanická odolnost cihly je totiž oproti odolnosti běžných zateplovacích systémů nesrovnatelná. Podobně je to i se životností zateplovacího systému. Zatímco cihlový dům vydrží 100 a více let, zateplení na něm maximálně 30. Proč si tedy snižovat životnost domu?

Cihly ideální na svépomocnou stavbu

Pokud se tedy rozhodnete stavět svépomocí, zvolte stavbu z jednovrstvového zdiva z cihel s nadstandardními tepelněizolačními vlastnostmi – Porotherm T Profi nebo Porotherm EKO + Profi.

Porotherm T Profi jsou broušené cihly plněné minerální vlnou, která je nehořlavá, rozměrově stabilní a dokonce recyklovatelná. Minerální vlna je uvnitř cihly dokonale chráněna, a tak mají stavby z těchto cihel téměř neomezenou životnost stěn. Díky snadné difuzi vodních par a přírodnímu původu zdiva je bydlení v cihlovém domě zdravé. Stěny s optimální akumulací v zimě brání rychlému chladnutí a v létě naopak zamezují přehřátí vzduchu uvnitř domu. Pokud postavíte dům z cihel a dodržíte správné postupy při stavbě, jdete naproti tomu, že váš dům bude současně zdravým domovem, a to nejen vám, ale také vašim generacím.

Vlastností, která je pod drobnohledem každého stavitele, jsou tepelněizolační vlastnosti. Cihly Porotherm 30 T Profi, respektive Porotherm 38 T Profi (tedy cihly tloušťky 30 nebo 38 cm) lze bez obav použít na dům s téměř nulovou potřebou energie, z cihel Porotherm 44 T Profi a Porotherm 50 T Profi (tedy z cihel tloušťky 44 nebo 50 cm) bez problémů postavíte pasivní dům.

Pro ty, kteří si přejí, aby jejich dům byl postaven výhradně z cihly bez tepelněizolační výplně, má společnost Wienerberger řešení v podobě cihel Porotherm EKO+ Profi, které své jedinečné tepelněizolační vlastnosti dosahují mimořádně vysokým počtem dutin. Zdivo z těchto cihel bez zateplení dosahuje parametrů potřebných pro stavbu domu s téměř nulovou spotřebou energie. Cihla EKO+ má navíc díky svému inovovanému výrobnímu procesu ještě lepší vlastnosti i z hlediska ekologie, což jistě potěší každého, komu není lhostejný osud naší planety.

Jednovrstvé zdivo

bez zateplení

Jednovrstvé zdivo je konstrukce, ve které jeden stavební materiál plní všechny nejdůležitější funkce – únosnost, požární odolnost, tepelnětechnickou a zvukověizolační funkci. Takové vlastnosti najdete v moderních cihlách Porotherm T Profi nebo Porotherm EKO+ Profi.

Jednovrstvé zdivo Porotherm >

Rychlá a čistá práce

Broušené cihly Porotherm umožňují zdění na tenkou ložnou spáru tloušťky 1 mm pomocí tenkovrstvé malty Porotherm Profi nebo zdící pěny DRYFIX. Hlavní předností zdění na tenké spáry je jednoduchost a rychlost, jehož výsledkem je přesné cihelné zdivo. Věděli jste, že jen díky tomuto způsobu zdění můžete ušetřit až 30 % až 50 % času oproti zdění na klasickou maltu?

No tu výpočet pozitiv zdění na tenkou spáru nekončí. Díky enormnímu poklesu spotřeby zdicí malty (až o 90 %) se do zdiva dostává podstatně méně stavební vlhkosti, díky čemuž si cihly zachovávají deklarované tepelněizolační vlastnosti už po dostavbě.

Nejdůležitější část – první řada cihel

Kvalita celé stavby a schopnost využít všechny benefity, které moderní cihla nabízí, závisí na tom, jak je vyzděna první řada cihel. Proto se na kvalitu založení stavby klade mimořádný důraz. V tomto případě, i když budete stavět svépomocí, se neváhejte obrátit na Službu Pomoc se založením zdění. Stavební technici vám se založením pomohou.

Nezapomínejte na stavební dozor

Svépomocnou výstavbu z cihel si mnozí investoři pochvalují. „Když si člověk dělá věci sám, je určitě zodpovědnější, vše si dělá poctivě a nic nenechává náhodě,“ uvažuje Vít – svépomocný stavebník, který před stavbou svého domu neměl žádné zkušenosti. Pan Stanislav, který právě finišuje s hrubou stavbou, zdůrazňuje, co jemu při svépomocné výstavbě pomohlo: „Když stavíte svépomocí, přesně víte, jaký materiál si vybíráte. Na druhé straně si stavba žádá profesionála, který dohlédne na to, aby byly materiály, které si vyberete, zabudované přiměřeně kvalitně.“

Proto nezapomínejte na stavební dozor, který vám zajistí, abyste při výstavbě neudělali chybu.

Zdravé bydlení v domě z cihly

Dnes je zdravé bydlení tématem číslo jedna. Není divu, vždyť v interiéru trávíme neuvěřitelných 90 % času. Dnes, kdy je většina z nás zejména doma, je jasné, že od kvality vnitřního prostředí našeho obydlí závisí naše fyzická i psychická pohoda.

Cihla jako jeden z mála stavebních materiálů neobsahuje žádné chemické přísady a neuvolňuje do prostředí žádné škodliviny. Když v roce 2019 renomovaní vědci Státního zdravotního ústavu, laboratoří Centra zdraví a životního prostředí ověřovali, zda bydlení v cihelném domě je zdravé, zjistili, že cihlové zdivo není zdrojem měřených organických látek v interiéru. Potvrdili také, že cihla je přírodní stavební materiál s nízkými až nulovými emisemi a že difuzní vlastnosti keramických cihel mohou pozitivně přispět k odvětrání stavby.

Můžete si být tedy jisti, že volba energeticky úsporných keramických cihel na stavbu je garancí zdravého bydlení.

Mohlo by vás také zajímat

Další videa

Jak vám můžeme pomoci?

— 

Grafika na web WTS
Grafika na web WTS

Kontakty na prodejní tým

Hledáte odborníka k pálené střešní krytině, keramickým cihlám, dlažbě nebo lícovému zdivu?

Zajímá vás kde nakoupit zdivo?

Pokračujte na mapy prodejních oblastí, stavebnin
a stavebních firem. 

Dokumenty ke stažení

Prohlédněte si dokumenty ke stavebním materiálům - cihlám, stropům, překladům, zdicímu pojivu a nářadí.

Pomoc se založením zdiva

Kvalita celé stavby závisí na tom, jak je vyzděna první řada cihel. Využijte proto cenných rad skutečných odborníků Porotherm.

Pomoc se založením zdiva >

Referenční projekty

Reference rodinný dům Karlovarský kraj 2019 - střešní krytina Tondach Stodo 12 glazura Amadeus černá & Porotherm 44 EKO + Profi & Terca Renaissance | Wienerberger
Reference rodinný dům Vroutek 2018 - střešní krytina Tondach Figaro 11 engoba černá & Zdivo Porotherm 38 Profi a Porotherm 25 AKU Z | Wienerberger
Fotografie Rodinného domu v Plzeňském kraji | Reference produktů Terca Renaissance, Penter Rotblaubunt, Porotherm 38 T Profi a Porotherm 19 AKU
Zdění - cihly Porotherm T Profi na lepidlo pro zdění Porotherm Dryfix.extra

Nenašli jste, co jste hledali?

Neváhejte a napište nám.