Wienerberger Founder in 1819 and pioneer of the continuous brick manufacturing process.

200 let výročí od založení společnosti Wienerberger (1819 - 2019)

05. 02. 2019
Náš úspěch je založen na tradici.
 
Historie společnosti Wienerberger sahá dvě stě let zpátky, její historie je příběhem odhodlání, pracovitosti a dobrých nápadů.

Rodilý Moravan Alois Miesbach

Na počátku onoho příběhu stojí rodilý Moravan Alois Miesbach, který v roce 1819 založil firmu Wienerberger Ziegelindustrie a na kopci zvaném Wienerberg jižně od Vídně začal vyrábět cihly novým způsobem ve vypalovacích pecích, které sám navrhl.

A glimpse into the the early days of brick making at Wienerberger in Vienna.

Heinrich Drasche

Jeho podnik se úspěšně rozrůstal a vzápětí se stal jedním z největších v regionu. Po Miesbachově smrti se konsorcia ujal jeho synovec Heinrich Drasche, který už v roce 1860 koupil patent na kruhovou pec. Šlo o kruhovou pec s 30 komorami přístupnými zvenčí, kterými oheň obíhal měsíce i roky. Odrazem úspěchu bylo i to, že společnost jako jedna z prvních v roce 1869 vstoupila na Vídeňskou akciovou burzu.

Photos of Production

Nové obchodní příležitosti a nový růst

Další vývoj Wienerbergeru byl stejně úspěšný jako počátky jeho podnikání. V mnoha okolních zemích byly zakládány nové výrobní závody, o které však společnost přišla při rozpadu Rakouska - Uherska po první světové válce. Velkou újmu utrpěl mateřský vídeňský závod i během bombardování ve druhé světové válce. Všeobecná poválečná obnova však přinesla nové obchodní příležitosti a nový růst.

historical pictures of brick manufactory at the beginning of 19th century

Nové obchodní příležitosti a nový růst

Další vývoj Wienerbergeru byl stejně úspěšný jako počátky jeho podnikání. V mnoha okolních zemích byly zakládány nové výrobní závody, o které však společnost přišla při rozpadu Rakouska - Uherska pro první světové válce. Velkou újmu utrpěl mateřský vídeňský závod i během bombardování ve druhé světové válce. Všeobecná poválečná obnova však přinesla nové obchodní příležitosti a nový růst.

Logo 200 LET Wienerberger s okraji po stranách

70. - 80. léta

Přelom 70. a 80. let přinesl v důsledku předchozí tzv. ropné krize další technologické inovace, které se odrazily v nových produktových řadách, známých široké veřejnosti pod názvy Porotherm a Poroton. Tato strategie se ukázala jako velmi efektivní a v krátké době
vedla k intenzivnímu růstu podnikatelských aktivit společnosti a hospodářských výsledků.

During production, our products undergo strict quality controls.

Vstup na český trh (90. léta)

Na český trh vstoupila společnost v roce 1992 zakoupením podílu v cihelně Novosedly na jižní Moravě. Postupně byly do skupiny začleněny další cihelny, včetně největšího konkurenta, společnosti LATER Chrudim nebo Cihelny Kinský v Kostelci nad Orlicí.

Logo společnosti Kinský

Firma Tondach se stala součástí skupiny Wienerberger

V roce 2015 došlo k začlenění firmy Tondach do skupiny Wienerberger a tím i k výraznému rozšíření produktového portfolia o pálenou střešní krytinu. Spolu s tím byl zahájen i program vedoucí k synergii jednotlivých produktových řad u koncového spotřebitele.

Nákladní automobil vyjíždějící z výrobního závodu Tondach Hranice - Výrobní závod Tondach Hranice 2019

Wienerberger dnes

Dnes je firma Wienerberger největším výrobcem cihel na světě. Nabízí ucelené portfolio výrobků pro domy s keramickou obálkou.

Výrobní závod Novosedly - robot manipulující s cihlami Porotherm T Profi
Logo 200 LET Wienerberger s okraji po stranách

 

 

 

Jak vám můžeme pomoci?

Naše produkty

Projděte si katalog pálené střešní krytiny Tondach, cihelných bloků Porotherm, lícového zdiva Terca nebo cihlové dlažby Penter.

Kontaktujte nás

Máte dotazy týkající se našich produktů?
Potřebujete poradit s výběrem, nákupem nebo realizací našich stavebních materiálů?
 

Stáhněte si dokumenty

Hledáte informace k našim páleným cihlám, fasádním cihlám, keramickým taškám, nebo dlažbě?

Více referenčních projektů