Terra Cotta Studio; Brick Award 2018 Category Winner Category "Working Together"; Tropical Space, Photo:  Oki Hiroyuki

Výsledky prestižní architektonické soutěže byly vyhlášeny

05. 06. 2018
Dne 28. května 2018 byly ve vídeňské Albert Hall slavnostně vyhlášeny výsledky 8. ročníku mezinárodní architektonické soutěže Brick Award 2018, zaměřené na moderní a inovativní architekturu z keramických materiálů.

Cílem soutěže, kterou vyhlašuje společnost Wienerberger AG, je podpořit inovativní a kreativní přístup k tvorbě atraktivního obytného či pracovního prostředí a veřejných staveb. Významné je ukázat všestrannost použití a široký potenciál materiálů z keramiky, a to nejen zdicích prvků, ale i obkladů, střešních tašek či dlažeb. Upozornit, že kromě estetických a funkčních požadavků tyto materiály splňují i stále vyšší nároky na technickou kvalitu, podmínky udržitelného rozvoje zahrnující energetickou úspornost, zdravé klima a možnost recyklace, a také aspekty sociální – finančně dostupné kvalitní bydlení.

„Projekty, které soutěžily v letošním roce, zapůsobily na porotu inovativním duchem a kvalitou. Představují silné a kreativní architektonické koncepty pro trvale udržitelné a progresivní obytné prostory. Přitom stále mají na mysli nejdůležitější ,referenční bod‘ architektury – individualitu,“ komentuje letošní ročník soutěže Heimo Scheuch, CEO společnosti Wienerberger AG. „Jsme hrdí na to, že tolik inovativních projektů přijímá současné společenské výzvy – vytváří dostupné, vysoce kvalitní obytné prostředí, a to s použitím keramických stavebních materiálů.“

Kategorie a ceny

Soutěž se koná každé 2 roky a v letošním roce se zúčastnilo téměř 600 projektů ze 44 zemí celého světa. Ceny byly uděleny v pěti kategoriích: Příjemný domov, Společné bydlení, Společná práce, Sdílení veřejného prostoru a Stavba mimo kategorie. Kromě vítěze v každé kategorii byly uděleny dvě Hlavní ceny (za Společné bydlení a Sdílení veřejného prostoru) a dvě Zvláštní ceny (Sdílení veřejného prostoru a Stavba mimo kategorie).

Odborná porota

Členy poroty byli architekti Vladimir Arsene z ateliéru Westfourth Architecture (Rumunsko), Stephan Ferenzy ze společnost BEHF Corporate Architects (Rakousko), Anne Kaestle z ateliéru Duplex Architekten (Německo), Marc Mimram ze studia Marc Mimram Architecture (Francie) a Jonathan Sergison z ateliéru Sergison Bates Architects (Velká Británie).
Více na www.brickaward.com

Výsledky soutěže

Westkaai Towers 5 & 6; Brick Award 2018 Grand Prize Winner, category "Living Together"; Tony Fretton Architects; Photo: Filip Dujardin
Westkaai Towers 5 & 6

Bytové domy Westkaai Towers 5 & 6, Antverpy, Belgie

Hlavní cena + kategorie Společné bydlení

Architekt: Tony Fretton Architects, Velká Británie, ve spolupráci s ateliérem De Architekten NV
Použitý materiál: lícové cihly
Bytové domy jsou součástí většího rezidenčního projektu ve smíšené zástavbě. Nápadité použití lícových cihel dodalo stavbě působivý výraz a originalitu.

Kunstmuseum Basel Extension, museum with clay blocks; Brick Award 2018 Grand Prize Winner; Christ & Gantenbein; Photo: Rory Gardiner
Kunstmuseum Basel Extension

Dostavba Muzea umění, Basilej, Švýcarsko

Hlavní cena + kategorie Sdílení společného prostoru

Architekt: Christ & Gantenbein, Švýcarsko
Použitý materiál: lícové cihly, keramické tvárnice
Nový objekt navazující na historickou budovu používá elementární základní tvary a stavební prvky. Ve fasádě ze světle šedých ražených cihel s plastickými horizontálními drážkami je integrováno LED osvětlení, které vytváří na fasádě světelné „nápisy“ informující o právě probíhajících výstavách.

Atlas House, single-family house with facing bricks, Brick Award 2018 Winner Categoy "Feeling at home", Monadnok, Photo: Stijn Bollaert
Atlas House

Rodinný dům Atlas House, Eindhoven, Holandsko

Kategorie Příjemný domov

Architekti: MONADNOCK, Holandsko
Použitý materiál: lícové cihly
Třípodlažní rodinný dům na malé zastavěné ploše je perfektním příkladem příjemného, komfortního a zároveň trvale udržitelného bydlení. Použití cihel v exteriéru i v interiéru je promyšleno do detailu a dokonale souzní s domem.

Terra Cotta Studio; Brick Award 2018 Category Winner Category "Working Together"; Tropical Space, Photo:  Oki Hiroyuki
Terra Cotta Studio

Terra Cotta Studio, umělecká keramická dílna, Dien Phuong, Vietnam

Kategorie Pracujeme společně

Architekti: Tropical Space, Vietnam

Použitý materiál: Plné cihly

Neobvyklá stavba v podobě kostky z cihel poblíž řeky Thu Bon. Terra Cotta Studio je místem soustředění a kreativní nenucenosti. Cihly umožní průchod vzduchu, takže si užíváte přirozené větrání vzduchem ochlazeným řekou. 

Power plant "Värtan Bioenergy CHP-plant" in Stockholm/Sweden
Värtan Bioenergy CHP-plant, Zweden

Värtan, kogenerační jednotka na biopalivo, Stockholm, Švédsko

Stavba mimo kategorie

Architekti: U. D. Urban Design AB, Švédsko, Gottlieb Paludan Architects, Dánsko
Použitý materiál: keramické fasádní tvarovky
V budově je umístěna největší městská kogenerační jednotka na bioplyn na světě, která významně přispívá ke snížení uhlíkové stopy města. Organicky tvarovaný obvodový plášť z vertikálně orientovaných keramických tvarovek vytváří jedinečný vzhled a tlumí hluk.

San Bernardo Chapel with clay blocks; Brick Award 2018 Special Prize Winner Category "Sharing Public Spaces"; Nicolás Campodonico Estudio; Photo: Nicolás Esteban Campodonico
San Bernardo Chapel

Kaple San Bernardo, La Playosa, Argentina

Zvláštní cena, kategorie Sdílení veřejného prostoru

Architekt: Nicolás Campodonico Estudio, Argentina
Použitý materiál: pálená cihla
Jednoduchá architektura z pálených cihel vytváří v argentinské pampě, na odlehlém místě bez vody a elektřiny prostředí pro nerušenou meditaci a splynutí s přírodou. Okolo je jen pustá volná krajina a slunce. Stavba je navržena tak, aby v den svatého Bernarda slunce vrhalo stín ve tvaru kříže přesně na osu vnitřního prostoru kaple.

The Old Church of Vilanova de la Barca with facing bricks and roof tiles; Brick Award 2018 Special Prize Winner, Category "Building outside the Box"; Aleaolea Architecture & Landscape; Photo:  Adrià Goula
The Old Church of Vilanova de la Barca

Kostel Vilanova de la Barca, Španělsko

Zvláštní cena, kategorie Inovativní cihlové stavby 

Architekti:  AleaOlea architecture & landscape, Španělsko

Použitý materiál: Lícové cihly, pálené střešní tašky.

Kostel Vilanova de la Barca postavena ve 13. století. Během občanské války v roce 1936 byl kostel značně poškozen a po více jako 80 let byly stěny jen ruinami. V roce 2009 bylo rozhodnuto zastavit tento úpadek a zachovat kostel v současném stavu. Tak začal proces kompletní renovace.  

 

 

 

 

Jak vám můžeme pomoci?

Naše produkty

Projděte si katalog pálené střešní krytiny Tondach, cihelných bloků Porotherm, lícového zdiva Terca nebo cihlové dlažby Penter.

Kontaktujte nás

Máte dotazy týkající se našich produktů?
Potřebujete poradit s výběrem, nákupem nebo realizací našich stavebních materiálů?
 

Stáhněte si dokumenty

Hledáte informace k našim páleným cihlám, fasádním cihlám, keramickým taškám, nebo dlažbě?

Více referenčních projektů

Všechny reference zde