Vyhlášení soutěže Tondach Pálená střecha 2020

Vítězné realizace soutěže TONDACH Pálená střecha 2020 vyhlašovala Iva Pazderková

Slavnostní vyhlášení výsledků soutěže TONDACH Pálená střecha 2020 proběhlo 30. 6. 2021 formou online živého přenosu. Výherci se účastnili předání cen osobně, ostatní je mohli sledovat z pohodlí domova. Základní výbavu ve formě vesty s emblémem soutěže a pravou pálenou slivovicí dodali oblastní manažeři všem pokrývačům, kteří se do soutěže přihlásili.

Generální ředitel společnosti Wienerberger s.r.o., Ing. Kamil Jeřábek, v úvodu přenosu ocenil práci realizačních firem i jejich zájem o účast v soutěži. Vyjádřil také potěšení, že je možno se v komplikované době s pokrývači setkat alespoň tímto způsobem a na zdar celé akce si společně se všemi tradičně připil pravou pálenou.

Vítěze vybírala desetičlenná porota, složená z odborníků z různých oblastí oboru střech.

O skvělou zábavu během vyhlášení se postarala Iva Pazderková a ve své Taškařici Blbé blondýny se s hosty podělila o „cenné životní zkušenosti“ a vyvolala v sále všeobecné veselí.

Oficiální část večera vyvrcholila slavnostním vyhlášením a předáním cen šťastným vítězům. Po výtečné večeři začala volná zábava a pokrývači opět dokázali, že se umějí bavit skvěle a vytrvalost jim také neschází.

Výsledky Tondach Pálená střecha 2020

Kategorie „Rodinné domy a obytné stavby“

V tradičně nejobsazovanější kategorii se tentokrát sešlo 126 soutěžních střech, na kterých se nejčastěji objevovala krytina Stodo 12 v tmavých odstínech.

Na nejvyšší příčce se umístila firma Střechy Chmelař s realizací Rodinný dům Uherské Hradiště - Vésky. Na tomto bungalovu je použita krytina Stodo 12 s černou glazurou Amadeus, která dává samostatně stojícímu domu vyniknout. „Stodo je dobrá krytina, se kterou se dobře pracuje. Zároveň je hezká a zákazníkům se líbí," říká Luboš Chmelař.

Na následujícím 2. místě skončila realizační firma Pavel Heichel a Robert Vymětal, která do soutěže přihlásila realizaci střechy Rodinného domu s prodejnou potravin v obci Lutopecny. Také v tomto případě se investorovi zalíbila krytina Stodo 12 s černou glazurou Amadeus. A to natolik, že místo původně zamýšlené jedné střechy na hlavní budově realizoval stejnou krytinou 600 m2 střech v celém areálu.

Jako třetí se umístilo MT klempířství s.r.o., se střechou na rodinném domě v Brně. Použili přitom tašku Brněnka 14, engoba červená, která je pro danou lokalitu a styl střechy ideální.

U všech vítězných realizací porota ocenila kvalitu propracování detailů, správné odvětrání a použití systémových doplňků. 

1. místo: Střechy Chmelař, rodinný dům v Uherském Hradišti
 

2. místo: Pavel Heichel a Robert Vymětal, rodinný dům s prodejnou potravin v obci Lutopecny

3. místo: MT - klempířství s.r.o., rodinný dům v Brně
 

Kategorie „Veřejně prospěšné stavby“

Intenzitu rozvoje společnosti dokládá 27 střech s pálenou krytinou, přihlášených do kategorie veřejně prospěšných staveb. Přestože se z velké části jedná o novostavby, je v tomto segmentu nejpoužívanější krytinou klasická bobrovka.

První místo obsadila firma R.I.W. s.r.o. s pestrobarevnou střechou na budově zábavního parku FAJN v Chlumci nad Cidlinou. Všechny stavby v areálu sice napodobují starobylé objekty, ale jinak jsou smyšlené. „Stejně jako vzor použitý na střeše," podotýká jednatel realizační firmy, Ing. Martin Vaníček, „barevný vzor byl jen nápad, při kterém jsme vycházeli z barevných možností bobrovek od TONDACHU." Stejně jako u rodinných domů, další dvě střechy byly zrealizovány z oblíbené tašky Stodo 12.

Druhé místo s ní obsadil Milan Boštík klempířství pokrývačství, a to se střechou na Mateřské škole v obci Příluka. Protože původní krytina byla režná, je zde použita taška Stodo 12 v režném provedení, které podtrhuje dobu vzniku objektu.

Třetí místo patří novostavbě Wellness Apartmánů Panorama na hrázi Luhačovické přehrady, pod jejíž realizací je podepsaná firma Střechy Jurásek s.r.o. Objekty s prvky švýcarského stylu mají jako krytinu použité Stodo 12 s černou engobou. Krytina měla být původně jiná, ale nakonec dal investor přednost krytině od TONDACHU, která podtrhla eleganci neobvyklé střechy.

V této kategorii porota vyzdvihla projekty s netradičním řešením a špičkově propracovanými atypickými detaily.

1. místo: R.I.W. s.r.o., budova zábavního parku v Chlumci nad Cidlinou
 

2. místo: Milan Boštík - klempířství, pokrývačství, Mateřská škola v Příluce

3. místo: Střechy Jurásek s.r.o., Wellness Apartmány Panorama v Pozlovicích

Kategorie „Historické stavby“

V zemi s tak bohatou historií jakou má Česká republika není nouze ani o střechy na historických objektech. Do 16. ročníku soutěže jich bylo přihlášeno 13 a není překvapením, že z hlediska krytin si kategorii mezi sebe rozdělily bobrovka a prejz.

Vítězem kategorie se stala firma Krolan s.r.o., která pokládala Malý prejz režný na bytovém domě Náprstkova, v Praze na Starém Městě. Jednatel společnosti, Jiří Langner, doplňuje: „Na domě přihlášeném do soutěže chtěli památkáři zachovat prejz a navíc upravit vikýře podle dobových fotografií. Jejich snahou bylo dát střechu do co nejvěrnější původní podoby.“

Na 2. místě skončil Poutní kostel Nanebevzetí Panny Marie v Kájově, jehož historie sahá do konce 15. století. Rekonstrukci střechy včetně výměny krytiny provedla firma Tesařstvi-pokrývačství - Josef Kubický a použila přitom Velký prejz, režný. Prejz ve strmém sklonu firma dávala do malty a navíc jistila přišroubováním do latě.

Realizační firmě Aquares, spol s r.o. patří 3. místo za střechu na rodinném domě v Chlumu u Třeboně. Na prvorepublikové vile je použita Bobrovka režná a zachováno je původní řešení úžlabních hran hřebenáči ukončenými v ploše.

Historické objekty mají mnoho záludností, počínaje nerovnými krovy, přes nutnost dodržet dobové postupy a konče komplikacemi se skladováním a přesuny hmot. Porota v této kategorii ocenila ty, kteří se všemi komplikacemi vypořádali na výbornou.

Vítězové jednotlivých kategorií převzali ocenění a gratulace přímo ve Valči během přenosu, ostatním budou předány oblastními manažery TONDACHU. Hlavní cenou jsou pálené střešní tašky, za každé 1. místo sedm palet základních tašek TONDACH, za 2. místo pět a za 3. místo tři palety.

1. místo: Krolan s.r.o., historický dům v Náprstkově ulici v Praze
 

2. místo: Tesařství-pokrývačství Josef Kubický, Poutní kostel Nanebevzetí Panny Marie v Kájově

3. místo: Aquares s.r.o., rodinný dům v Chlumu u Třeboně
 

Kategorie „Pokrývači sobě“

V rámci vyhlašování výsledků soutěže TONDACH Pálená střecha 2020 tradičně nechyběla ani speciální kategorie, kdy střechám přidělují své hlasy sami pokrývači. Nazývá se POKRÝVAČI SOBĚ a odměnou každému výherci je demižon slivovice!

Jako nejlepší mezi rodinnými domy a obytnými stavbami byla vybrána Prvorepubliková vila, Davle, kterou realizovala firma Dachmont s.r.o. s krytinou Samba 11, režná.

Shoda poroty a pokrývačské veřejnosti nastala v kategorii Veřejně prospěšné stavby, kde si ocenění odnesla novostavba Wellness Apartmánů Panorama na hrázi Luhačovické přehrady, pod jejíž realizací je podepsaná firma Střechy Jurásek s.r.o.

Z palety historických staveb vyšla vítězně střecha kostela Zvěstování Panny Marie v Berouně s Bobrovkou režnou, realizační firma Ing. Pavel Polák s.r.o.

Rodinné domy a obytné stavby: Dachmont s.r.o., prvorepubliková vila v Davli

Veřejně prospěšné stavby: Střechy Jurásek s.r.o., Wellness Apartmány Panorama v Pozlovicích

Historické stavby: Ing. Pavel Polák s.r.o., kostel Zvěstování Panny Marie v Berouně

Momentky ze společenského večera si můžete prohlédnout v galerii fotografií.

Další ročník soutěže Tondach Pálená střecha

Dokumentujte své povedené realizace a přihlaste se do 17. ročníku soutěže, stojí to za to!

 

Tým Tondach

Fotogalerie