Fotografie Ivy Pazderkové - vyhlašování soutěže Tondach pálená střecha 2019
Výherci soutěže Tondach Pálená střecha 2019

Už víme, které střechy roku 2019 jsou nejkrásnější!

Ve čtvrtek 26. listopadu 2020 se účastníci soutěže Tondach Pálená střecha 2019 dozvěděli výsledky půlkulatého 15. ročníku. Oproti minulým ročníkům došlo z důvodu epidemiologické situace v České republice ke zveřejnění výsledků později a zcela jinou formou. Streamovanou on-line party moderovala Iva Pazderková. Do soutěže se přihlásilo rekordních 240 realizací střech z pálené krytiny Tondach. 

Přihlásit mohly realizační firmy střechy pokryté od 1. 12. 2018 do 31. 12. 2019. Posouzení přihlášených realizací z hlediska kvality provedení a propracování detailů provedla odborná porota v čele s profesorem Ing. Miloslavem Novotným, CSc. (VUT Brno, FAST). Ocenění v soutěži je spojeno s odměnou ve formě 7 palet základní tašky Tondach pro vítěze v jednotlivých kategoriích, 5 palet základní tašky Tondach pro každé druhé místo a 3 palety základní tašky Tondach pro třetí místa.

 

Výsledky Tondach Pálená střecha 2019

Kategorie „Rodinné domy a obytné stavby“

1. místo: střecha na rodinném domě v Hlincové Hoře realizovaná firmou Střechy M&D z Kamenice nad Lipou.  Jednalo se o celkovou sanaci střešního pláště na rodinném domě, pro kterou byla použita Falcovka 11 s břidlicově černou glazurou. Porota ocenila pečlivé provedení všech prací a také náročných detailů u velmi členité střechy.

Výherci soutěže Tondach Pálená střecha 2019

2. místo: střecha bytového domu Palác Dlouhá v Praze 1 realizovaná firmou Střechy Novák s.r.o. z Kolína s prejzovou krytinou. 

Výherci soutěže Tondach Pálená střecha 2019

3. místo: bylo uděleno dvěma realizacím. První je střecha na rodinném domě ve Varnsdorfu s krytinou Stodo 12, glazura kaštanově hnědá. Realizace firmy David Blažej z Dolního Podluží byla vybrána jako ukázkové provedení střechy, reprezentující módní trend střech s nízkým sklonem. Druhou je střecha na rodinném domě v Horním Třešňovci od firmy Mojmír Bureš ze Starého Města u Moravské Třebové.  Taška Figaro 11 s černou glazurou Amadeus vhodně doplňuje stavbu s charakterem klasické horské roubenky.

Výherci soutěže Tondach Pálená střecha 2019
Výherci soutěže Tondach Pálená střecha 2019

Kategorie „Veřejně prospěšné stavby“

1. místo: na nejvyšší příčce se umístila střecha radnice v Šumperku realizovaná firmou H & B delta, s.r.o., Vsetín. Bobrovka režná v šupinovém krytí si zde musela poradit s přechody sklonů, různými úhly i množstvím vikýřů. 

Výherci soutěže Tondach Pálená střecha 2019

2. místo: střecha bytového domu s komerčními prostory v Hrotovicích. Cenu si za ni převzal pan Josef Vostal z Kramolína, když porota ocenila propojení moderní architektury s moderní pálenou střešní taškou Figaro 11 v černé engobě.

Výherci soutěže Tondach Pálená střecha 2019

3. místo: firma H & B delta, s.r.o., ze Vsetína za střechu radnice a spořitelny v Krnově. Pro tuto výjimečnou zakázku na secesním objektu byla z Rakouska dovezena glazovaná zelená taška Landdach z portfolia Wienerberger.

Výherci soutěže Tondach Pálená střecha 2019

Kategorie „Historické stavby“

1. místo: cenu nejvyšší získala střecha Prašné věže Mihulka na Pražském hradě realizovaná firmou Krolan s.r.o. ze Šestajovic. Malý prejz, který kryje kuželovou střechu, je použit v provedení antik, aby u historického objektu navozoval dojem zestárlé krytiny. Porota zde ocenila náročnou řemeslnou práci s prejzem stejně jako precizní provedení všech detailů a sbíhání ve vrcholu.

Výherci soutěže Tondach Pálená střecha 2019

2. místo: patří firmě Tesmo, s.r.o. z Plzně a Vertigo Písek s.r.o. za střechu na kostele svatého Jana Křtitele v Paštikách. Velký prejz na barokním krovu ukládaný do malty realizovaly firmy společně jako  sdružení.

Výherci soutěže Tondach Pálená střecha 2019

3. místo: střecha renesančního zámku v Dolních Břežanech u Prahy, kterou realizovala firma Střechy Svoboda a syn s.r.o. z Nové Říše. Také zde je použit velký prejz režný a porota ocenila zejména položení prejzu na apsidě novorománské kaple sv. Máří Magdaleny, která je součástí komplexu. 

Výherci soutěže Tondach Pálená střecha 2019

Kategorie „Pokrývači sobě“

V kategorii Pokrývači sobě, v níž si své práce navzájem sami pokrývači hodnotí, získávají výherci 3 litry pravé pálené slivovice.

V kategorii Rodinné domy a obytné stavby zvítězila střecha bytového domu v Praze 5-Zličíně, kterou realizovala firma Oldřich Held z Prahy 5.

U historických staveb mistři tohoto řemesla nejvíce oceňovali Prašnou věž Mihulku realizovanou firmou Krolan s.r.o., v této kategorii se názory odborné poroty a pokrývačů shodly.

U veřejných staveb zvolili pokrývači opět v souladu s odbornou porotou jako nejzdařilejší střechu radnice v Šumperku, kterou realizovala firma H & B delta, s.r.o., Vsetín.

Výherci soutěže Tondach Pálená střecha 2019

Nový ročník soutěže Tondach Pálená střecha 2020

Prohlédli jste si nejlepší střechy s pálenou krytinou a našli mezi nimi tu svou? Pak vám gratulujeme! Nezoufejte však, pokud to nevyšlo. Možná už teď máte ve svém portfoliu podobného adepta na ocenění, takže neváhejte a přihlaste jej do nového ročníku soutěže Tondach Pálená střecha na našich webových stránkách!