Proti působení sacího účinku větru je třeba krytinu zajistit – tj. tašky se musí přichytávat.
Rady a návody

Proti působení sacího účinku větru je třeba krytinu zajistit – tj. tašky se musí přichytávat.
Přesné určení zatížení a z toho odvozené přichycení tašek se vypočítá dle ČSN EN 1991-2-4 Zatížení konstrukcí – Zatížení větrem, její součástí je i mapa větrných oblastí České republiky. Tabulky pro nutné přichycení tašek jsou uváděny v Pravidlech pro navrhování a provádění střech vydané CKPT Čech a Moravy.
I bez provedených výpočtů však platí při pokládce technická pravidla výrobce, který předepisuje minimální nutné zajištění, a to:
Bez ohledu na sklon a větrnou oblast je nutné přichytit každou tašku:
Tašky se přichytávají speciálními příchytkami ze žárově pozinkované oceli – bočně hlavovou, boční s hrotem a boční nebo pozinkovanými hřebíky, vruty či šrouby s protikorozní úpravou, popřípadě se drátkují vázacím drátem o prům. min. 1 mm (řezané tašky v úžlabí, nároží, prejzová krytina).
Prokázání vhodnosti připevnění podrobným výpočtem podle ČSN EN 1991-1 je nezbytné u budov:
Ze zatížení konstrukce vychází i průřezy použitých střešních latí. Průřez latí se stanoví s ohledem na hmotnost a sklon krytiny, vzdálenosti krokví a klimatickou oblast. Minimální průřez je však 30 x 50 mm, ideálně 40x60 mm . Průřez kontralatí se stanoví na základě požadavků větracího průřezu a únosnosti, minimálně však musí mít výšku 40 mm , 50 x 40 mm (optimum je 50 x 50 mm).
Hledáte odborníka k pálené střešní krytině, keramickým cihlám, dlažbě nebo lícovému zdivu?
Pokračujte na mapy prodejních oblastí, stavebnin, stavebních firem i pokrývačů.
Prohlédněte si dokumenty k našim materiálům Tondach, Porotherm, Terca, Penter.