Rady a návody

Fotografie - ukázka - liniového odvětrání | Střešní tašky Samba Tondach
Fotografie - ukázka - liniového odvětrání | Střešní tašky Samba Tondach

Bez funkčního odvětrání střechu zabijete

Odvětrání střechy ovlivňuje životnost nejen krytiny, ale i celého střešního pláště. Výrobci dokonce podmiňují záruku na střešní krytinu vhodným a funkčním odvětráním. 

Funkční odvětrání je velmi důležité

Střešní krytiny v minulosti ležely nad nevyužívaným podkrovím, kterému se říkalo půda. Tam se odkládalo nepotřebné harampádí (kdyby ho přece jen někdo někdy potřeboval) nebo ořechy na dosušení. V zimě tam někdy mrzlo, a když přišla sněhová vánice, nafoukala se tam i hromada sněhu. Prostor půdy měl v konstrukci střechy významnou funkci – sloužil na vsáknutí a následné odvětrání vlhkosti, která pronikla pod střešní krytinu. Ta v té době nebyla z interiéru jištěna doplňkovou hydroizolační vrstvou, jak je tomu dnes. Půda bez problémů odvětrala i vlhkost ukrytou ve stavebních materiálech, které také nebývá málo.

No dnes, když jsou naše podkroví zobytněné, domy a s nimi i střechy utěsněné do maximální míry, není tak jednoduché udržet konstrukci střechy suchou. Řešení používaná v 90. letech minulého století se ukázala jako nesprávná. Dnešní řešení střešních systémů jsou důkladně promyšlena a technicky zdokonalena, ale pozor – nesmíme se je pokoušet zjednodušit, „inovovat“. Stačí málo: například nahradit jeden materiál jiným, levnějším nebo si jednoduše nedat dostatečně záležet na provedení práce. Tehdy se může stát, že střechu znehodnotíme.

Fotografie - ukázka - liniového odvětrání | Střešní tašky Samba Tondach

Správné odvětrání

Odvětrání střechy je mimořádně důležité pro její správné fungování a zejména i pro její životnost. Tondach nabízí pro zajištění správného odvětrání střechy několik doplňkových výrobků. Perforovaný ochranný pás proti ptákům a hmyzu se používá ve spodní části vzduchové mezery u okapu. U hřebenu se střešní plášť odvětrává větracími taškami a větracími pásy pod hřebenáči. Kovové větrací pásy Tondach chrání detail hřebene před vniknutím vody pod střešní krytinu.

Zajištění správného odvětrávání střešního pláště je hlavní podmínkou uplatnění záruky u výrobců střešní krytiny. Tondach poskytuje díky vysoké kvalitě výroby na funkční vlastnosti keramické krytiny záruku 33 let. Věnujte proto pozornost dodržení stanoveného počtu odvětrávacích prvků uvedených v technickém listu.

Fotografie - ukázka - liniového odvětrání | Střešní tašky Samba Tondach
Liniové odvětrání | Střešní tašky Samba Tondach

Doplňková hydroizolační vrstva (DHV)

DHV (dříve používaný název „podstřešní fólie“) chrání střechu před proniknutím srážek a vlhkosti, prachu a dalších nečistot z vnějšího prostředí. Díky vysoké propustnosti vodních par pomáhají bezpečně odstranit vlhkost z interiéru domu, což má vliv na celkovou životnost střechy.

Při jejich výběru hrají roli sklon a tvar střechy, typ střešní krytiny a lokální podmínky, proto se doporučuje konzultace s výrobcem nebo realizátorem. Práce s fóliemi DHV Tondach je bezpečná a jednoduchá. Vybrané fólie obsahují integrovanou samolepicí pásku pro zajištění dostatečného slepení vzájemných přesahů, zároveň jsou odolné vůči působení chemicky ošetřeného dřeva v krovu a latích.

Systémová řešení jsou mimořádně důležitá při zabezpečení rizikových míst, jakými jsou prostupy pro kanalizaci, anténu, solární a fotovoltaické panely. Tondach nabízí komplexní systém pro spolehlivé a vodotěsné napojení keramické prostupové tašky na střešní fólii i krytinu.

Tepelná izolace střechy iRoof

Novinkou v sortimentu Tondach je zateplovací systém na šikmé střechy iRoof. Jde o difuzní systém polyuretanových PIR desek, který zajistí vysokou kvalitu vnitřního prostředí a konstrukci bez tepelných i akustických mostů vhodný pro novostavby i rekonstrukce. Systém PIR desek umožňuje navíc rychlou a jednoduchou montáž a minimalizuje výskyt montážních chyb při nižší tloušťce izolace.

Tepelněizolační systém střechy iRoof

Moderní PIR izolace, která výrazně zrychluje realizaci střechy a zvětšuje obytný prostor v podkroví.

Omezuje přehřívání půdního prostoru a zároveň zajistí v zimě úsporu tepla. 

 

Výhodné řešení pro šikém střechy Tondach jak v novostavbách, tak při rekonstrukcích. 

 

Tepelněizolační systém střechy iRoof >

Protisněhové zábrany

Sněhová nadílka představuje nebezpečí nejen pro střechu. Velká, nekontrolovatelně sjíždějící masa sněhu může ohrozit kolemjdoucí i majetek náš vlastní či sousedů. Vyhnout se problémům se sněhem pomůže celoplošné rozmístění protisněhových háků a protisněhových mříží. Umístění háků v jednom nebo ve dvou řadách od okapu je nedostatečné. (Často si je lidé pletou s historickým řešením – tzv. lopatkami.) V případě vydatného sněžení pak toto řešení nezabrání sjíždění sněhu. Hrozí poškození háků, krytiny pod nimi i okapových žlabů. 

Tip Tondach

Koraflex Plus je praktická a rychlá alternativa ke klempířským prvkům. Těsnicí pás Koraflex kolem komínu např. spolehlivě nahradí jeho oplechování. Pás je snadno tvarovatelný a zároveň velmi odolný.

Fotografie produktu - Koraflex plus – těsnicí pás ke komínu a zdi 5 000/300 mm červený - Tondach
Koraflex plus – těsnicí pás ke komínu a zdi 5 000/300 mm červený - Tondach

Další zajímavé rady a návody

Více zde

Napište nám svůj dotaz k produktům Tondach

Jak vám můžeme pomoci?

Kontakty prodejního týmu

Hledáte odborníka k pálené střešní krytině, keramickým cihlám, dlažbě nebo lícovému zdivu?

Zajímá vás kde nakoupit náš materiál?

Pokračujte na mapy prodejních oblastí, stavebnin, stavebních firem i pokrývačů.

Centrum dokumentů

Prohlédněte si dokumenty k našim materiálům Tondach, Porotherm, Terca, Penter.

Nástroje

Referenční projekty