Rady a návody ke střechám

Nízký sklon střechy Tondach | Šikmé střechy | Reference Wienerberger

5 nejčastějších chyb při realizaci šikmé střechy

Střecha je korunou každého objektu. Tedy samozřejmě za předpokladu, že je provedena správně a bez chyb, které by dříve či později nevyhnutelně vedly k zatékání do skladby střechy a následně i do dalších konstrukcí objektu.
Chyb, kterých se lze u střešní krytiny dopustit, je přitom celá řada. Můžeme je v zásadě rozdělit do dvou kategorií – chyby vzniklé při projektování a výběru střešní krytiny a doplňků a chyby vycházející z nesprávné či nedokonalé realizace střechy. Následující článek se bude věnovat právě nesprávné realizaci. 

1. Nedodržení skladby střechy, problémy s DHV

DHV, či doplňková hydroizolační vrstva, se může jevit jako velmi nenápadná součást střešní konstrukce, která se jako jedna z vrchních částí skladby střechy nachází přímo pod skládanou krytinou. Hlavním úkolem této vrstvy je chránit střechu před proniknutím srážek a vlhkosti do konstrukce a zabránit pronikání nečistot z exteriéru do spodních vrstev střechy. Tato nenápadná součást střešní konstrukce. Je tedy nad slunce jasné, že pokud je s touto vrstvou něco v nepořádku, ať už mluvíme o poškození při provozu, nesprávné pokládce či o perforování při pokládce, jedná se o velký problém.

Při výběru této vrstvy je třeba se vždy řídit sklonem a tvarem střechy (zejména pokud plánujeme střechu plošší než kolik je doporučené minimum) a místními podmínkami.

2. Nesprávné rozlaťování (neřízení se pokynů výrobce)

Laťování je důležité nejen z hlediska estetiky, aby výsledný vzhled střešního pláště odpovídal představě investora, ale i z hlediska průniku vody do konstrukce. V důsledku totiž při nevhodném laťování hrozí poškození DHV a průnik vlhkosti (déšť, sníh) střešní krytinou, což nakonec dohromady může způsobit poškození konstrukcí pod střešní skladbou. Každá pálená krytina má proto ve svém technickém listu uvedenou správnou, optimální vzdálenost latí (běžně mezi 300 až 380 mm), která nastíněným nepříjemnostem pomůže předejít. Důležitým údajem je rovněž znalost (ne)posuvnosti tašky v hlavovém zámku – posuvné tašky mají v laťování vůli větší než 3 cm, rozměření latí je proto mnohem jednodušší. Pokud se nám nedaří střechu rozměřit na celé řady latí, lze pálené tašky i krátit odříznutím horní části, což se následně skryje pod hřebenáči. V úrovni okapu nikdy a za žádných okolností nekrátíme!

V případě rekonstrukcí či složitých tvarů střech nabízí Tondach posuvné tašky, které umožňují flexibilnější laťování a jsou proto vhodné nejen pro střechy, na kterých je složitější dodržet přesné rozlaťování, ale i pro všechny složité tvary a plochy, které projektant přenesl z architektovy (a investorovy) představy na papír.

3. Nesprávná pokládka tašek, nesprávné použití doplňků, nedodržení skladeb

O pokládce tašek toho již hodně zaznělo (a ještě zazní), stejně jako o nedodržení skladeb. Zaměřme se proto na doplňky – těch je pro střešní konstrukci celá řada, ať už mají za úkol nad střešní plášť vyvést hromosvod, anténu, odvětrání či kabely k solárním zařízením, jejich správné osazení je stejně klíčové jako jakákoli jiná část pokládky střešního pláště. V místě těchto doplňkových tašek (Tondach tyto tašky dodává v kompletním setu se vším, co je k instalaci potřeba, vč. návodu) je totiž třeba proříznout všechny folie, jmenovitě pak hydroizolaci, a následně vše správně napojit a utěsnit, aby do střešní skladby a přilehlých konstrukcí nepronikala vlhkost. Zde je proto třeba maximální ostražitost při napojování fólií – a ideální je se samozřejmě řídit pokyny a návodem výrobce, který střešní doplněk dodává.

Nedostatečné kotvení - Nejčastější chyby při pokládce střechy | Tondach | Chystáte se na výstavbu nebo rekonstrukci domu? Měli byste myslet také na to, že správná pokládka střešní krytiny ovlivňuje životnost střechy, a tím i ostatních částí domu. Je třeba se zaměřit na jednotlivé detaily střešní skladby a jejích částí. Dnes se podíváme na nejčastější chyby při pokládce keramické krytiny, na které je třeba dát si pozor.
Nedostatečné kotvení - Nejčastější chyby při pokládce střechy | Tondach
© Wienerberger s.r.o.

4. Opomenutí přichytávání tašek, nevhodné uchycení tašek

Přestože by se mohlo zdát, že přichytávání pálených tašek nemá úplně význam, protože jsme přeci v Čechách, kde nehrozí tornáda, a střešní taška je sama o sobě dostatečně těžká a celková pokládka dostatečně komplexní, doporučení a pravidla jsou od toho, aby se dodržovala – i v našich podmínkách se můžeme setkat s počasím, které je schopno krytinu vážně poškodit a tašky ze střechy nejen nadzvednout, ale i „sfouknout“.

Tašky se proto kotví na štítech, na nárožích, v úžlabích či kolem prostupů. Na těchto exponovaných místech kotvíme každou tašku.

Při sklonu nad 45 ° je potřeba v ploše střechy připevnit každou třetí tašku, při sklonu nad 60° každou tašku v ploše a pokud přesáhneme 70°, musíme každou tašku v ploše zajistit nejen příchytkou, ale i vrutem zavrtaným do hlavové části tašky. Hřebenáče se standardně kotví příchytkami. Tondach pro tyto příležitosti nabízí vlastní speciální příchytky, které v závislosti na místních podmínkách spolehlivě kotví jednotlivé taky k latím.

Nesprávné laťování - Nejčastější chyby při pokládce střechy | Tondach | Chystáte se na výstavbu nebo rekonstrukci domu? Měli byste myslet také na to, že správná pokládka střešní krytiny ovlivňuje životnost střechy, a tím i ostatních částí domu. Je třeba se zaměřit na jednotlivé detaily střešní skladby a jejích částí. Dnes se podíváme na nejčastější chyby při pokládce keramické krytiny, na které je třeba dát si pozor.
Nesprávné laťování - Nejčastější chyby při pokládce střechy | Tondach
© Wienerberger s.r.o.

5. Nesprávné uložení okrajových tašek

Okrajové tašky a jejich uložení jsou kapitolou samy pro sebe. Pokud se totiž uloží s nedostatečnou mezerou od stěny (a bez řádného oplechování), hrozí nejen poškození fasády, ale i zatékání vody do konstrukce.

6. Zimní strašák – sníh

V neposlední řadě je třeba myslet i na bezpečnost – pády sněhu ze střechy jsou noční můrou majitelů většiny objektů, zejména pak v horských oblastech, kde se může jednat až o zdraví nebezpečné masy sněhu. Pro tyto případy je vhodné na střechu umístit kovové sněhové háky či protisněhové tašky (Tondach tyto tašky nabízí jako doplňkové k celé řadě druhů pálených krytin). Tyto háky/tašky se umisťují do celé první řady u okapu, dále pak do plochy střechy na každou druhou až osmou tašku dle sklonu střechy a sněhové oblasti, ve které se stavba nachází (tj. dle množství sněhu, které se může na střeše v sezóně nakumulovat). Problémem ovšem je, že toto řešení funguje pouze při navržení správného počtu háků na střeše – háky se však jednoduše instalují, není proto problém je na střechu přidat či ubrat.

Nejúčinnější obranou proti sněhu pak je kombinace háků/tašek v ploše střechy a liniového sněhového zachytávače v okapové části střechy. Tento zachytávač (v podobě mříže, trubky či kulatiny) se upevní do kovového držáku kotveného za přídavnou lať či kontralať – což dělá montáž poměrně pracnou, jelikož následní umístění pálené tašky vyžaduje probroušení v místě prostupu držáku. Určitě se ovšem jedná o lepší variantu než zranění chodce padajícím sněhem.

Další zajímavé rady a návody

Více zde

Jak vám můžeme pomoci?

— 

Grafika na web WTS
Grafika na web WTS

Kontakty na specialisty pro střechy

Pokud hledáte odborníka na střešní tašky, keramické a nekeramické doplňky nebo tepelněizolační systém střech iRoof. 

Zajímá vás kde nakoupit střešní tašky?

Pokračujte na mapy prodejních oblastí, stavebnin
a stavebních firem. 

Centrum dokumentů ke stažení

Prohlédněte si dokumenty ke střechám, střešním taškám, keramickým a nekeramickým doplňkům.

Grafika na web WTS
Zaměření a vizualizace střechy

Uvažujete o rekonstrukci střechy vašeho domu? Máme pro vás řešení. Pomocí 3D vizualizace vám ukážeme, jak bude vaše nová střecha vypadat v reálu. Budete si ji moci představit. Jsme jediní na českém trhu střešních tašek, kdo tuto službu nabízí.

Zaměření a vizualizace střechy >

Technická podpora ke střechám Tondach

Obraťte se na naše odborníky, kteří jsou připraveni zodpovědět všechny vaše otázky. Pomůžeme vám zvolit správnou střešní krytinu, poradíme vám jaké a kolik keramických doplňku je na daný typ střechy potřeba.

Technická podpora ke střechám >

Registrace záruky All Inclusive

Jsme si jisti kvalitou svých výrobků.

Proto nabízíme svým smluvním partnerům nad rámec zákonné odpovědnosti za vady rozšířenou 33letou záruku Tondach All Inclusive.

Registrace Záruky All Inclusive >

Referenční projekty

Reference rodinný dům Benešov 2015 - střešní krytina Tondach Samba 11 glazura Amadeus černá & Lícové cihly Terca Blue Velvet | Wienerberger
Rodinný dům České Budějovice 2016 - střešní krytina Tondach Bobrovka kulatý řez 19x40 glazura Amadeus natur | Reference Wienerberger
Reference rodinný dům Karlovarský kraj 2019 - střešní krytina Tondach Stodo 12 glazura Amadeus černá & Porotherm 44 EKO + Profi & Terca Renaissance | Wienerberger
Reference rodinný dům Povrly 2018 - střešní krytina Tondach Stodo 12 glazura Amadeus černá & Lícová cihla Terca Passiebloem | Wienerberger

Nenašli jste, co jste hledali?

Neváhejte a napište nám.