Povrly 2022 | Reference Porotherm, Tondach

Proč se nemusíte bát tmavé střechy v létě?

Tmavé střechy jsou v poslední době stále populárnější volbou pro rodinné domy. Nicméně, s tímto trendem přicházejí také obavy z přehřívání v podkroví, které jsou spojeny s určitými mýty. Odborníci za značku střešních krytin Tondach jsou ale o jeden krok napřed a už v roce 2016 provedli sérii testů, které měly za cíl vyvrátit tyto mýty a poskytnout objektivní data a rady pro investory. Z naměřených výsledků vyplynulo, že maximální rozdíl mezi nejsvětlejším odstínem a černou barvou střešní tašky je 3,2 °C. U dalších barevných variant se pohybuje rozdíl teplot mezi 1 °C po naměřené maximum.

devider horizontal white line grey background

Výsledek testování teplotního chování

Provedené testování teplotního chování střešní krytiny s různými povrchovými úpravami, od režné po černou engobu, probíhalo v Brně na modelu sedlové střechy. Díky naměřeným výsledkům můžeme za Tondach konstatovat, že barva tašky má na teplotu v podkroví jen nepatrný vliv. Tmavé barvy sice absorbují více tepla, ale není to tak, že by se v podkroví nedalo bydlet. Navýšení teploty je minimální, a pokud je při stavbě kladen důraz na funkční vlastnosti a správné odvětrání, pár stupňů nehraje v celkové tepelně technické bilanci střechy roli,” komentuje naměřené výsledky testování produktový manažer značky Tondach Hynek Stančík.

Nejdůležitější je správné odvětrání

Pro zabránění přehřívání podkroví je důležité zajistit správné odvětrání vzduchové mezery mezi izolací a střešní krytinou. Testy ukazují, že správně provětrávaná vzduchová mezera může snížit teplotu ve střeše až o 80 % v porovnání s teplotou horního osluněného povrchu. 

Nezapomínejte na izolaci

Kromě odvětrání je také důležité zabezpečit správné zaizolování podkroví. Dobře provedená izolace pomáhá regulovat tepelné zisky a ztráty, což je klíčové pro zabránění přehřívání či úniku tepla v zimních měsících. 

Další podmínkou zabránění přehřívání podkroví je volba střešní krytiny s dobrými akumulačními schopnostmi. Materiály s vysokou tepelnou hmotností, jako například pálená krytina Tondach, mají schopnost akumulovat teplo a vyrovnávat teplotní výkyvy. Tím se minimalizuje přehřívání podkroví v letním období.

Pro správně navrženou střechu s větranou mezerou a dostatečnou tloušťkou tepelné izolace dle normy může být zvolena jakákoli barva střešní krytiny bez rizika přehřívání interiéru. Při výběru střechy můžete tedy bez obav vybrat model, povrchovou úpravu a barvu, které odpovídají vašim estetickým preferencím a zajistí tak vaší střeše unikátní vzhled, který vám bude sloužit po dlouhá léta,” dodává obchodní ředitel divize střechy společnosti Wienerberger Robert Krestýn. 

Produktový tip: Střešní taška Planoton 11

Pálená taška Planoton 11 (dříve Figaro 11) je ideální volbou pro investory, kteří chtějí střechu v souladu se současnými architektonickými trendy a zároveň kvalitní produkt s funkčními vlastnostmi. Promyšlený systém dvojitého drážkování zabezpečuje rychlý odvod vody a pomáhá chránit budovu před vlhkostí a prachem. Extrémní odolnost materiálu zajišťuje bezpečnou ochranu podstřeší před povětrnostními vlivy a náročná technologie vypalování při teplotách nad 1000 °C garantuje dlouhou životnost a bezkonkurenční barevnou stálost.

Jak vám můžeme pomoci?

— 

Grafika na web WTS
Grafika na web WTS

Kontakty na specialisty pro střechy

Pokud hledáte odborníka na střešní tašky, keramické a nekeramické doplňky nebo tepelněizolační systém střech iRoof. 

Zajímá vás kde nakoupit střešní tašky?

Pokračujte na mapy prodejních oblastí, stavebnin
a stavebních firem. 

Centrum dokumentů ke stažení

Prohlédněte si dokumenty ke střechám, střešním taškám, keramickým a nekeramickým doplňkům.

Grafika na web WTS
Zaměření a vizualizace střechy

Uvažujete o rekonstrukci střechy vašeho domu? Máme pro vás řešení. Pomocí 3D vizualizace vám ukážeme, jak bude vaše nová střecha vypadat v reálu. Budete si ji moci představit. Jsme jediní na českém trhu střešních tašek, kdo tuto službu nabízí.

Zaměření a vizualizace střechy >

Technická podpora ke střechám Tondach

Obraťte se na naše odborníky, kteří jsou připraveni zodpovědět všechny vaše otázky. Pomůžeme vám zvolit správnou střešní krytinu, poradíme vám jaké a kolik keramických doplňku je na daný typ střechy potřeba.

Technická podpora ke střechám >

Registrace záruky All Inclusive

Jsme si jisti kvalitou svých výrobků.

Proto nabízíme svým smluvním partnerům nad rámec zákonné odpovědnosti za vady rozšířenou 33letou záruku Tondach All Inclusive.

Registrace Záruky All Inclusive >

Referenční projekty

Reference rodinný dům Benešov 2015 - střešní krytina Tondach Samba 11 glazura Amadeus černá & Lícové cihly Terca Blue Velvet | Wienerberger
Rodinný dům České Budějovice 2016 - střešní krytina Tondach Bobrovka kulatý řez 19x40 glazura Amadeus natur | Reference Wienerberger
Reference rodinný dům Karlovarský kraj 2019 - střešní krytina Tondach Stodo 12 glazura Amadeus černá & Porotherm 44 EKO + Profi & Terca Renaissance | Wienerberger
Reference rodinný dům Povrly 2018 - střešní krytina Tondach Stodo 12 glazura Amadeus černá & Lícová cihla Terca Passiebloem | Wienerberger

Nenašli jste, co jste hledali?

Neváhejte a napište nám.