Použitý sortiment od wienerbergeru:
Celý proces od získání povolení po samotnou stavbu domu probíhal rychle a bez zádrhelů či větších komplikací. Půl roku od koupě pozemku byl hotový projekt, a se stavebním povolením pomohl i projektant; celé vyřízení trvalo od listopadu do konce března. Poté již mohly začít výkopové práce. Stavba probíhala převážně svépomocí, ale na některé práce manželé Kubenkovi využili služby odborníků, například pro stavbu základové desky, založení první řady zdiva od wienerbergeru a pokrytí střechy. Svépomocí postavili obvodové i vnitřní zdivo, a díky rodinné zkušenosti zvládli i instalaci elektřiny.
Rodina mohla bydlet ve vysněném domě již rok po zahájení výkopových prací. To dokazuje, že i svépomocí lze stavět rychle a efektivně, pokud je vše dobře promyšlené a je zajištěna spolupráce s vhodnými dodavateli. „Všem stavebníkům bychom doporučili důkladně spočítat náklady na stavbu domu a ponechat si alespoň 10% finanční rezervu. Je také důležité vše dobře promyslet a naplánovat, zejména si zajistit termíny řemeslníků s dostatečným předstihem. Sehnat někoho na poslední chvíli není reálné a ani se to nevyplatí,“ říkají manželé Kubenkovi.
Pro jednovrstvou cihlu se rozhodli již na začátku a měli k tomu pádné důvody. „S rodinou jsme dříve bydleli ve třípatrovém starším domě, který nebyl zateplený. To nemusí být problém, protože jsme díky tomu měli v domě příjemnou teplotu během léta, ale v zimě jsme zase více protopili. Když jsme prodali starší dům a dočasně bydleli v novostavbě bytového domu, který byl dodatečně zateplený, zjistili jsme, že nám klima v takovém bytě vůbec nevyhovuje. Navíc jsme chtěli fasádu, která se snadno nezničí, a proto jsme pro případné zateplení nechtěli použít polystyren,“ dodávají investoři.