Rady a návody ke střechám

Nízký sklon střechy Tondach | Šikmé střechy | Reference Wienerberger

Nízké sklony střech a pálené tašky

Stejně jako všechny obory lidské činnosti, mají i střechy své módní trendy. Z  nich nejvýraznější je v poslední době orientace na nízké sklony šikmých střech. Myšleno je tím rozmezí od 18 do 25 stupňů. Pokusím se vyvrátit nepravdivý mýtus, že pro tyto sklony není možné pálenou tašku použít. 

Bezpečný sklon

Pravidla pro navrhování a provádění střech, vydaná Cechem klempířů, pokrývačů a tesařů ČR, stanovují pro každou střešní krytinu tzv. bezpečný sklon. Zjednodušeně řečeno se jedná o takový úhel střechy, kdy se pod krytinu nedostane volně stékající voda. Hodnota udávaných bezpečných sklonů vychází z mnohaletých zkušeností s daným materiálem. Pro pálenou tašku drážkovou se bezpečný sklon pohybuje v rozmezí 22° až 35°. V případě vody hnané větrem ale ani tyto hodnoty neobstojí.

Nízký sklon je možný

Dokonce střechy od 12°

Přes požadavky uvedené v Pravidlech se tašky do sklonů nižších než bezpečný dají použít. Dokonce je možné jej podkročit až o 10°. Některé typy pálené střešní krytiny lze díky tomu aplikovat na střechách od 12°!

V takovém případě se ale střecha neobejde bez vybudování dalších opatření pod krytinou - odborně nazývaných doplňková hydroizolační vrstva (zkratka DHV). Tato speciální pojistná vrstva se podle provedení rozlišuje na šest tříd těsnosti. Použití konkrétní třídy je dáno okolnostmi, ke kterým kromě sklonu patří skladba střechy, členitost střechy, klimatické podmínky a další. Tohle vše se musí při návrhu střechy zvážit a mnohdy se přitom dojde ke zjištění, že i v bezpečném sklonu je použití DHV s přísnou třídou těsnosti nutné. 

Plošší střecha nevychází levněji

Čím je třída těsnosti DHV přísnější, tím je i finančně náročnější.

To platí bez rozdílu pro všechny střešní krytiny. Tím se ovšem dostáváme do kolize s obecnou představou, že střecha s nízkým sklonem ušetří spoustu financí, zejména za dřevo potřebné na nosnou konstrukci krovů.

Vzniklé „úspory“ totiž s největší pravděpodobností vezmou za své při budování DHV s přísnější třídou těsnosti. Výsledek je proto na zváženou. Cenově vycházejí střecha s tradičním a nízkým sklonem zhruba stejně, liší se ale mírou rizika zatečení kvůli pomalejšímu odvodu srážkové vody. U střech s nízkým sklonem je riziko zvýšené.

Bungalovy s pálenou krytinou

Je jasné, že limity nízkých sklonů pro pálenou tašku neplatí – hravě je zvládne. Pokud se pro ni zákazníci rozhodnou, mohou ji na svých moderních domech s nízkými sklony používat k plné spokojenosti.

Bungalov s pálenou krytinou s nízkým sklonem šikmé střechy | Tondach reference
Grafika na web WTS
Grafika na web WTS

Další zajímavé rady a návody

Více zde
 
àüp

Nenašli jste co jste hledali?

Neváhejte a napište nám.


Jak vám můžeme pomoci?

Kontakty prodejního týmu

Hledáte odborníka k pálené střešní krytině, keramickým cihlám, dlažbě nebo lícovému zdivu?

Zajímá vás kde nakoupit náš materiál?

Pokračujte na mapy prodejních oblastí, stavebnin, stavebních firem i pokrývačů.

Centrum dokumentů

Prohlédněte si dokumenty k našim materiálům Tondach, Porotherm, Terca, Penter.

Nástroje

Referenční projekty